понедельник, апреля 29, 2013

Ярослав Гашек - неперевершений гуморист
 30 квітня 2013 р. виповнюється 130 років від дня народження всесвітньо відомого чеського письменника Ярослава Гашека. Він написав близько 1500 оповідань, фейлетонів та інших творів, але прославив його роман «Пригоди бравого солдата Швейка».   
 Гашек був людиною, яка тверезо дивиться на світ. Його життєвого досвіду  вистачило б на десяток письменників. Один східний мудрець говорив, що людина багата зустрічами. Чеський  сатирик був у цьому сенсі одним із найбагатших письменників у світі. Все це не могло не позначитися й на його основному творі – «Пригоди бравого солдата Швейка», написаному у 1921-1922 рр.

Варто відзначити, що свого часу вважали, що  сатира Гашека не матиме довгого життя, що вже років через 10 ніхто не зможе зрозуміти всі ті натяки і деталі, що так бавили сучасників письменника. Але, незважаючи на думку скептиків, їдкі замальовки з побуту підданих Австро-Угорської імперії часів I світової війни актуальні і сьогодні. Цей роман переклали на 25 мов і багаторазово перевидавали, а число екранізацій і зовсім перевалила за 25. У часи Великої Вітчизняної війни в СРСР навіть з'явилися своєрідні радіопередачі, що наслідують твору Гашека: таким чином підтримували бойовий дух радянських солдатів на фронті.

За півроку до 130-річного ювілею Ярослава Гашека у російському прокаті вийшов мультфільм «Пригоди бравого солдата Швейка». Головний персонаж вийшов дуже привабливим. Як і в романі, він все сприймає з посмішкою і спокоєм. Озвучував Швейка Юрій Стоянов. Створювачі мультфільму вважають це 100-відсотковим попаданням в образ, оскільки Стоянов з його комедійним талантом дуже схожий на Швейка.

Головне, чим здивували автори мультфільму, так це фіналом. Як відомо, Гашек свій шедевр завершити не встиг, тому російські автори мультфільму запропонували свою кінцівку - до її основи поклали реальний факт «різдвяного перемир'я» 1914 р., коли солдатами двох армій була припинена стрільба для того, щоб відзначити Різдво. В історії про життєрадісного Швейка таке завершення цілком логічне: війна хоча б на час «завмерла, затихла, зіщулилася».

Творча група сподівалася, що цей мультфільм сподобається всім: і дорослим, оскільки він дуже близький до літературної основі, і в ньому багато сатири, і сучасним  підліткам, які мало читають та зможуть відкрити для себе творчість Ярослава Гашека і образ бравого  солдата Швейка.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий