вторник, ноября 27, 2012

Музеї літературних героївМузей літературного персонажа - найкраща нагорода для письменника. Адже це означає, що його персонаж сприймається як реальна історична особистість з усіма «людськими» атрибутами: квартирою або будинком, меблями, книгами, картинами, речами. Розповімо про деякі з них.


 Музей Шерлока Холмса (Лондон, Великобританія). Найвідоміша літературна адреса у світі - Бейкер-стріт, 221В. Такої адреси у дійсності ніколи не існувало, але, за задумом Артура Конан Дойля, саме тут жив і працював легендарний сищик. Організатори музею доклали максимум зусиль, щоб відтворити дух вікторіанської епохи та атмосферу «старої доброї Англії». Відвідувачі можуть побачити вітальню та кімнату Холмса, а також апартаменти його вірного друга  доктора Ватсона. Всі предмети лежать точно там, де їх «розставив» сам автор твору.


 Державний музей М.О. Булгакова більш відомий як «Погана квартира» (Москва, Росія). Незважаючи на те, що офіційно музей носить ім'я письменника, його вже давно сприймають як пам'ятник літературним героям «Майстра і Маргарити». Його відмінною особливістю є рухливість, мінливість і відкритість. У ньому постійно змінюються експозиції, додаються експонати і вирує життя.


 Музей сатири і гумору ім. О. Бендера (Козмодемьянск, Росія). Незважаючи на гучну назву, музей присвячений одному-єдиному добутку - роману Ільфа і Петрова «12 стільців» та його головним героям. Як всі пам'ятають, Остап Бендер «мріяв» перетворити провінційне містечко Васюки на нову столицю світу. Скромний приволзький Козмодемьянск з'явився прообразом Васюків. Розташувався музей в одному із старовинних купецьких будинків. В експозиції можна простежити, чим займалися Остап і Кіса в Васюках: як їх стригли в перукарні, як пройшла лекція Остапа і сеанс одночасної гри в шахи. Крім цього, можна сфотографуватися на тлі меморіальної експозиції «Остап в приміщенні шахової секції міста Васюки» та дізнатися, що з обіцяного Остапом  збулося.


Музей Дон Кіхота (Сьюдад-Реаль, Іспанія). У романі Сервантеса ніде не згадується, в якому саме місті народився Дон Кіхот, але літературознавці впевнені - це Сьюдад-Реаль. Тут знаходиться величезний старовинний особняк, у підвалі якого є  друкарня, а два поверхи зайняті колекціями картин, книжкових ілюстрацій, статуеток та інших творів на теми знаменитого роману. У музеї представлено безліч предметів, якими «лицар сумного образу» цілком міг би користуватися.


 Музей  Д'Артаньяна (Люпіак, Франція) знаходиться в невеликому селі в ста кілометрах від іспанського кордону. 400 років тому  там народився   граф д'Артаньян. Це був реальний чоловік, який через 200 років став головним персонажем роману Олександра Дюма-батька про мушкетерів. У музеї можна побачити рідкісні артефакти часів  Людовика XIV,  воскові фігури гасконця та дворян тієї епохи.


 Музей героїв Астрід Ліндгрен (Стокгольм, Швеція). Музей «Юнібаккен» (так називається хутір з однієї книжки письменниці) займає цілий острів. По острову проїжджає чарівний поїзд, потрапляючи то в одну, то в іншу казку. У музеї є будинок Пеппі Довгапанчоха - вілла «Шкереберть», ресторан, дитячий театр, магазини.


 «Будинок Джульєтти» або Музей шекспірівських героїв (Верона, Італія). Музей розташований у старовинному особняку XIV століття, в якому відтворено інтер'єр багатого італійського будинку цього часу, а закохані парочки приходять цілуватися на «Балкон Джульєтти». Сама «Джульєтта» за допомогою цілого штату секретарів веде активне листування по всьому світу: їй частенько пишуть закохані, скаржаться на свої нещастя і просять поради. Вона всім відповідає, а автори найпроникливіших листів отримують призи.


 Музей барона Мюнхгаузена (садиба Дунтес, Салацгрівскій край, Латвія) з'явився у 2005 р. Як запевняють власники, саме в цій садибі найвідоміший фантазер прожив кращі роки свого життя. Сама будівля, де знаходиться музей, нова і була побудована на місці старого будинку. Експонати розповідають не тільки про пригоди барона, але і про його епоху - XVIII століття. Зокрема, там можна побачити воскову фігуру Мюнхгаузена і портрет його дружини.


 Музей доктора Фауста (Кнітлінген, Німеччина) Вважається, що саме в Кнітлінгене народився реальний прототип героя - доктор Йоганн Фауст. Не дивно, що міська влада  вирішила відкрити музей на честь персонажа в місцевій ратуші. Експонати там найрізноманітніші, серед них - фігурки театру тіней, що у 1920-х рр.. брали участь у постановці п'єси про Фауста.


 Музей Маленького Принца (селище Хаконе, Японія) оточений невеликим парком. Відвідувачі потрапляють у світ довоєнного Парижа: навколо красуються  французькі будиночки і французькі кафе. Експозиція присвячена не тільки Маленькому Принцу, але і його автору - письменникові Антуану де Сент-Екзюпері.

Цим список музеїв літературних героїв не обмежується. Наприклад, існують музей Тіля Уленшпігеля в Бельгії, Острів Мумій-Троль у Фінляндії, музей Вільгельма Теля у Швейцарії, музей дядька Тома у Канаді, музей станційного наглядача у Ленінградській області та багато інших.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий