понедельник, июля 04, 2011

50-ти річчя з дня заснування Шевченківської премії


20 травня 2011 р. в Україні відзначався ювілей   заснування Шевченківської премії. П'ятдесят років тому була встановлена найвища в Україні державна нагорода за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Уже півстоліття високої честі бути нагородженими цієї премією удостоювалися багато визначних діячів літератури та мистецтва. Ця премія стала символом, мірилом громадянської честі. Її, як прапор патріотизму та відданості тим вартостям, що залишив нам Кобзар, несуть сьогодні  діячі культури та мистецтва.

  Історія Шевченківської премії починається  з 1961 р. Спочатку це була  Республіканська премія імені Т. Г. Шевченка, що була заснована постановою Ради Міністрів УРСР. Нею нагороджували видатних митців за високоідейні  й високохудожні твори та роботи у галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва та кінематографії. Першими Диплом та Почесний знак лауреата 9 березня 1962 р. отримали Павло Тичина та Олесь Гончар у галузі літератури і Платон Майборода у галузі музики. З 23 квітня    1969 р. Республіканська премія отримала назву «Державна Премія УРСР імені Тараса Шевченка».   
22 червня 2000 р. згідно з Указом Президента  найвища нагорода України в галузі культури набула нового статусу стала Національною премією України імені Тараса Шевченка.
   Список Шевченківських лауреатів за всі роки існування премії нараховує понад 500 персоналій та колективів. Щорічно встановлюється п'ять національних премій у таких номінаціях: художня література, документальна і науково-критична література, музика, образотворче мистецтво, сценічне та екранне мистецтво.
 Цьогорічний ювілей  відзначався по всій Україні, але ключові заходи пройшли 5 червня, коли до Києва з усіх куточків країни прибули лауреати Шевченківської премії за півстоліття.  У парку імені Тараса Шевченка вони поклали квіти до пам`ятника Кобзареві. У Центральному Державному музеї-архіві літератури і мистецтва, Музеї книги та книгодрукування відбулись тематичні виставки.
        Серед заходів, окрім звичних урочистих зборів, виставок, науково-практичних конференцій та «круглих столів», було  створено тематичний документальний фільм, здійснено випуск  поштової марки і конверта на відзнаку 50-річчя заснування Національної премії України імені Тараса Шевченка.
 Національний банк України 12 травня 2011 р. ввів в обіг пам'ятну монету номіналом  5 гривень. Монету виготовлено з нейзильберу, якість карбування - "спеціальний  анциркулейтед",  маса – 16,54 г,  діаметр –  35  мм,   тираж –  35 000 штук. 
Для більш повного та оперативного інформування населення силами доброчинців створюється Інтернет-довідник, присвячений шевченківським лауреатам.
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова не могла залишитися осторонь ювілею цієї великої події  у культурному житті України. Наприкінці травня  у  відділі документів і наукових досліджень з питань краєзнавства відбувся захід, присвяченій 50-тій річниці з дня заснування Шевченківської премії, під назвою «Гордість країни», почесним гостем якого був наш земляк, лауреат Шевченківської премії,  поет Дмитро Кремінь. Представники творчої інтелігенції міста, студенти вузів  декламували вірші, уривки з творів  лауреатів Шевченківської премії.
Відділ     документів з гуманітарних наук   до цієї дати організував виставку  «Коронація українського слова», де представлена творчість сузір’я  талановитих письменників і поетів України: Олеся Гончара, Павла Тичини, Василя Шкляра, Ірини Желенко, Павла Загребельного, Дмитра Креміня, Андрія Малишка та інших.
     Так в Україні відзначається  50-та річниця з дня заснування головної літературної премії країни.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий