четверг, февраля 23, 2012

Книги – ювіляри 2012 року

Кожне творіння на землі має дату свого народження, час, коли воно з'явилося на цей світ, будь то людина або те, що створено її руками: геніальний винахід, фільм, що став класикою світової кінематографії, або книга, що їй автор віддав свою душу та серце. Книга, створена завдяки неймовірним зусиллям думки, яскравій уяві, знанню людських характерів, вмінню орієнтуватися у часі і просторі, книга, що здатна зберігати труд свого творця десятки і сотні років.

2012 рік - ювілейний для відомих у всьому світі видатних творів художньої літератури. Якщо звернутися до переліку книг-ювілярів, то перед очима постають образи ніжної та мрійливої Ассоль, маленького сироти Олівера Твіста, відважного революціонера Артура Бертона і тисячі інших з дитинства знайомих літературних героїв.
Визначні дати великих творінь письменників не могли залишитися непоміченими для головної бібліотеки півдня України, обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова. У відділі документів з гуманітарних наук організована виставка «Книги-ювіляри 2012 року», де представлені книги відомих російських письменників І. С. Тургенєва, Н.В. Гоголя і М.А. Шолохова.
Найстаршій з них є «Вечори на хуторі біля Диканьки» (180 років від дня виходу у світ), що пронизані таємничістю, чаклунством і народною мудрістю. Перебуваючи одного разу в Петербурзі, Микола Васильович Гоголь виявив у громадських і літературних колах живий інтерес до фольклору, культури та побуту його рідної України, що, можливо, і надихнуло його на створення дивовижних розповідей. Для здійснення своїх задумів він у листах звертався за допомогою до своєї матері з метою збору необхідного матеріалу: «…я думаю, вы не забудете моей просьбы извещать меня постоянно об обычаях малороссиан. Я всё с нетерпением ожидаю вашего письма. Время свое я так расположил, что и самое отдохновение, если не теперь, то в скорости, принесет мне существенную пользу…если где-либо услышите какой забавный анекдот между мужиками в нашем селе, или в другом каком, или между помещиками…какие анекдоты и истории случались в их время — смешные, забавные, печальные, ужасные», просив доставляти відомості «о поверьях, обычаях малороссиан, сказках, преданьях, находящихся в простонародьи».
Для шанувальників старовини і дослідників у відділі науково-дослідної роботи з рідкісними і цінними виданнями бібліотеки зберігаються перший том 1880 року видання повного зібрання творів у 8-ми томах і п'ятий том творів 1902 року видання з дивовижними повістями. А на вищеназваній виставці, можна побачити «Вечори на хуторі біля Диканьки» різних років видання, починаючи з 1952 року й по 2008 рік російською та українською мовами.
2012 став також ювілейним для роману «Батьки та діти» (150 років від дня виходу у світ), що був знаковим для свого часу, а головний його герой колись сприймався як приклад для наслідування молоді.
Іван Сергійович Тургенєв писав одного разу у статті з приводу «Батьків та дітей»: «...В основании главной фигуры, Базарова, легла одна поразившая меня личность молодого провинциального врача. (Он умер незадолго до 1860 года.) В этом замечательном человеке воплотилось - на мои глаза - то едва народившееся, еще бродившее начало, которое потом получило название нигилизма». До написання роману автор приступає в 1860 р., перебуваючи в невеликому приморському містечку Вентнор, в Англії, а закінчує його в 1861 р. у своєму улюбленому Спаському. Через певний час він вносить поправки, переробляє текст і, нарешті, в 1862 р. роман виходить у світ в «Русском вестнике».
У відділі рідкісних книг бібліотеки читачі можуть познайомитися з романом «Батьки та діти», надрукованим у другому томі другого видання повного зібрання творів за 1881 рік і також у другому томі четвертого видання повного зібрання творів за 1891 рік. А виставка представить увазі користувачів примірники «Батьків та дітей» різних видавництв, починаючи з 1954 року.
Наймолодшою за роком видання книгою, що знаходиться на виставці, є «Піднята цілина» (80 років з дня виходу у світ) Михайла Олександровича Шолохова. Її створення збіглося з роботою над іншим, не менш змістовним та глибоким твором «Тихий Дон». З проханням написати книгу про колективізацію, тогочасне життя зверталися друзі і знайомі письменника, що вплинуло на творче спрямування Шолохова, і приблизно в кінці 1930 року він приступив до її написання. Надзвичайно цікава історія самої назви твору, в 1932 р. він був опублікований під назвою «З потом і кров'ю», але пізніше, за наполяганням редакції журналу «Новий світ», де друкувалися перші розділи роману, вона була змінена на «Підняту цілину»: ці два слова були взяті з самого тексту книги. Успіх першої книги був приголомшливий, якщо висловитися сучасною мовою, роман одразу ж став бестселером.
У фонді відділу науково-дослідної роботи з рідкісними і цінними виданнями зберігається «Піднята цілина» 1945 року видання як свідчення непохитності та відваги народу, який пережив важкі роки Великої Вітчизняної війни. А, звернувшись до примирників цього твору з виставки, читачі бібліотеки знайдуть там повоєнні видання книги, що вийшли в різних видавництвах. Зазначимо, що роман представлений як російською, так і українською мовами.
Виставка «Книги - ювіляри 2012 року» експонуватиметься до середини березня цього року. Всіх, хто бажає разом з нами відзначити славні ювілеї улюблених книг, чекаємо у відділі документів з гуманітарних наук ОУНБ ім. О. Гмирьова.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий