понедельник, февраля 20, 2012

Українські книжки, за якими можна буде згадувати 2011 рікДраматичний і напружений 2011 рік залишається позаду, проте на нього ще можна кинути кілька прощальних поглядів. Через найпомітніші книжки 2011 р. ми згадуватимє початок другого десятиліття ХХІ століття в українській літературі.
Отже – десять книжкових подій 2011 року, розташованих у довільному, а не хітпарадовому порядку.

«Записки українського самашедшого» Ліни Костенко - безперечно найгучніше видання року.  Прозовий дебют найавторитетнішої поетки, що викликав абсолютно полярні реакції – від захоплення до повного несприйняття.  Обговорення книги в Інтернеті триває й сьогодні, практично через рік після виходу. Читачі будуть здивовані, наскільки вона відображає наш час, наскільки сміливо  розставляє свої акценти. Це книга не тільки про Україну, а й про час взагалі. Це літопис очевидця третього тисячоліття, який змусить  згадати чимало болючих моментів недавньої української історії.

«Лексикон інтимних міст» Юрія Андруховича - мабуть,  найочікуваніша книжка. Автор анонсував її вихід уже кілька останніх років, а час від часу «викидав» у періодику уривки майбутнього видання. Багато кого розчарувало, що «патріарх» знову написав не гостросюжетний роман, а щось більш есеїстичне (розповіді про 111 міст, що  довелося навідати Андруховичу, розташовані в алфавітному порядку). Втім обирати жанр для свого письма – священне і виняткове право кожного автора. Блискучий стиль, дотепність, приємні мовні ігри є головними перевагами книжки.
 
Твір «Хронос» Тараса Антиповича   належить до літературної фантастики, а якісних зразків цього жанру в нас не так і багато (а на думку багатьох – і взагалі немає). Заразом він добре і багатозначно написаний. У центрі книжки – символічний образ часу як життя і боротьби за нього.

«Мисливці на снігу»  - книжка віршів різних років  поета Костянтина Москальця, відомого широкому загалу передусім як автора пісні «Вона». Одні його поезії – зворушлива сумна любовна лірика, в інших Москалець застигає у медитативній задумі, близькій до стандартів східної філософії.  Усім текстам видання притаманний особливий, дуже індивідуальний ритм і співвідношення між словами, між об’єктами. Ця збірка - вузловий момент у житті сучасної української поезії.

«Гімн очеретяних хлопчиків» - поетична антологія молодих двадцяти-тридцятирічних поетів (і україномовних, і російськомовних), що мешкають у Дніпропетровській і Запорізькій областях або походять звідти. Найпомітніший проект року в молодій поезії. Різні автори, різні поетики, техніки, плюс майже завжди незаперечний талант.  Ця книжка допомагає зорієнтуватися, зрозуміти деякі тенденції сучасної поезії, а може – знайти «свого» поета.

 «Homo feriens» - монументальні та масштабні спогади однієї з найкращих поеток-шістдесятниць Ірини Жиленко.  Цікаві описи повоєнного Києва її дитинства, початку літературної діяльності, атмосфери задухи та вибіркових репресій часів застою, драматичних подій вісімдесятих і то піднесених, то депресивних дев’яностих тощо. Але найцінніші її розповіді - про становлення літературного, культурного і меншою мірою політичного шістдесятництва. Побутові деталі, розмови, думки,  дискусії, самоствердження, закоханості, прогулянки, боротьба – все те, з чого склався феномен того покоління. Книжка складається зі щоденникових записів, сучасних коментарів-роздумів та віршів. Ідеальне видання як для історичного аналізу, так і для сентиментальних роздумів над питаннями часу і долі людей.

Книжка «Соломонова червона зірка»    містить есе 25-ти авторів — вихідців із кожного регіону України — про їхні малі батьківщини в топографічному та культурологічному сенсах. Тексти складають цілісну мозаїку — Україну, всі її регіони. Українські майстри слова описують  ландшафти, мешканців, традиції, стереотипи, менталітет і те, що збереглося з минувшини. Книга розрахована на україністів, істориків, мандрівників, усіх, кого зацікавить запропонована тематика.

Збірка «Ран» - книжковий дебют однієї з найбільш талановитих представниць поетичної генерації «двотисячників», киянки Ірини Шувалової. Вона створює досить герметичні твори, сповнені асоціативності та звукової гри. А от як розуміти назву цієї книжки, не хоче зізнаватися навіть сама авторка.

«Метаморфози» - поетична антологія, впорядкована Сергієм Жаданом. Хоча гасло «Десять поетів десяти останніх років» звучить і надто гучно, тим не менш, до уваги читачів – справді показова і різноманітна добірка поетів покоління дев’яностих і двотисячних років. Сюжетність і метафоричність, брутальні, сентиментальні й реалістичні  настрої – тут активно присутні практично всі тенденції поезії, що народилася в часи незалежності. Якщо в самій фактурі письма антологія постає  розмаїтою, то в регіональному плані вона дещо обмежена  і репрезентує лише три основні центри творення сучасної української поезії – Київ, Харків і Львів.

 «Вибране листування на тлі доби» Оксани Забужко та  Юрія    Шевельова – це листування між двома помітними постатями української культури. Приватна спроба подолати прірву між „Розстріляним Відродженням” і сьогоденням. Безжальний, вишуканий, часто снобістський і надміру суб’єктивний аналіз літературних, мистецьких, політичних тенденцій і постатей дев’яностих і початку двотисячних років. Книжка великого напруження думки, цікавих спостережень і вибухових, не завжди милих емоцій.

 Щотижневий журнал про найважливіші події в Україні та світі «Фокус» оприлюднив рейтинг 25 найуспішніших письменників України. Очолила його Лада Лузіна.
Як пояснили організатори рейтингу, він формувався у кілька етапів. До попереднього списку увійшли сучасні автори, які видавалися за останні десять років, номінанти та лауреати літературних конкурсів та премій. Підсумковий список із 25 письменників був складений за кількістю екземплярів, що були продані у книжкових магазинах, мережах та інтернет-магазинах у 2011 році.
До списку не потрапили автори жанрової літератури «у чистому вигляді», книжки яких розповсюджуються здебільшого за каталогами.
Так виглядає топ-10 українських письменників:
1. Лада Лузіна (119 098 проданих примірників)
2. Василь Шкляр (103 688).
3. Люко Дашвар (100  797).
4. Андрій Кокотюха (25  897).
5. Сергій Жадан (24  434).
6. Ірена Карпа (20  276).
7. Ірен Роздобудько (15 019).
8. Наталка Сняданко (10 796).
9. Андрій Курков (9  358).
10. Юрко Іздрик     (7  656).
Примітно, що Юрій Андрухович опинився лише на 15 місці з 1927 проданими примірниками, а Оксана Забужко - на 19-му (722 проданих примірників).
У самому кінці рейтингу опинився Лесь Подерев'янський, який за рік продав 244 примірники.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий