среда, апреля 11, 2012

Читання - унікальний феномен культури


Важливість читання важко переоцінити. На жаль, з науково-технічним прогресом і розвитком науки любов до читання помітно згасла, це - факт сьогоднішнього життя. У щільному графіку сучасної людини іноді важко знайти вільний час для читання. До того ж, легше, прийшовши додому, включити телевізор або комп'ютер та розслабитися, ніж узяти в руки розумну книгу і задуматися.
Зниження інтересу до читання - це загальносвітова тенденція,  зумовлена ​​глобалізацією ЗМІ та бурхливим розвитком індустрії розваг, що витісняють читання і як престижне джерело отримання інформації, і як приємну форму дозвілля. Причому, справа тут не стільки в комп'ютерних іграх і  нових інформаційних технологіях, що відривають людей, особливо молодіжне середовище, від книги, скільки у втраті інтересу до читання, у відсутності звички до вміння інтелектуально трудитися.

Багато країн, реалізуючи власні стратегії та програми підтримки і розвитку читання, шукають ефективні засоби протидії цієї згубної тенденції, оскільки читання відіграє надзвичайно важливу роль для розвитку будь-якої країни. Не випадково 2003-2012 роки оголошені ООН десятиліттям грамотності.

А як же справи йдуть в Україні? Україна стала європейським аутсайдером за кількістю людей, які читають книги. Інтерес до літератури проявляють 73,5% британців, 66% німців, 61% французів і лише 30% росіян і 27% українців. У країні через відсутність моди на освіченість та  бібліотеки,  через високі ціни на книжкову продукцію зникла традиція читання, що ставить під загрозу вміння нації критично мислити і творчо обробляти інформацію.

Половина українських школярів не беруть в руки книги. Молодь - якщо і читає - то в основному літературу за шкільною програмою.  На зміну книгам прийшов Інтернет, комп'ютер, телевізор і абсолютно інші цінності. 80% інформації молодь черпає зі Всесвітньої павутини. Педагоги  констатують, що молодим людям, які мало читають, стає все складніше викладати свої думки.

 79,9% молодих українців вважають за краще проводити дозвілля, спілкуючись з друзями, 51% - граючи в комп'ютерні ігри, «сидячи» в Інтернеті і слухаючи музику, 45,5%  - вважають за краще займатися домашніми справами. І тільки 43,8% молодих людей призналися, що у вільний час читають книги, газети або журнали.

У країні, де населення не читає книги, дивно говорити про розвиток сучасних технологій, про інвестиції у виробництво і науку, про конкурентну боротьбу на зовнішньому ринку промислових товарів. Звичайно, розвиток інформаційних технологій призвів до створення нових джерел інформації. Працюючи за комп'ютером, легше шукати пояснення на сайтах Інтернету, ніж шукати довідник і довго гортати його сторінки. Але все, що ми знаходимо в Інтернеті, раніше було написано в книгах, і основна інформація людству до сих пір передається письмовими джерелами.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий