среда, ноября 23, 2016

Ф.М. Достоєвський: титан думки, слова і правди


      11 листопада виповнюється 195 років від дня народження визнаного класика світової літератури, мислителя, філософа, публіциста, таланту якого поклоняється весь світ, Федора Михайловича Достоєвського. Його творчість актуальна в усі часи, кілька поколінь читачів продовжують «слухати музику цього страшного і прекрасного письменника» (Г. Гессе). В основі його творів - світ страждань і переживань людей, душевних метань і тривог, в зображенні яких він не знає собі рівних; заглядаючи в безодню людської душі, автор розмірковує над темами свободи і відповідальності, добра і зла, темного і світлого начал. Біографія письменника містить безліч цікавих фактів, маловідомих широкому колу читачів. Наведемо лише деякі з них.


Виявляється, Федір Михайлович по лінії батька походив із дворянського роду Достоєвських.   Але сам він про свій родовід як не знав за життя, так і не дізнався перед смертю. Інформацією про родовід письменника почала займатися його дружина лише після смерті чоловіка.
Літературна слава прийшла до Федора Достоєвського після публікації роману «Бідні люди» (1846) та творів - «Білі ночі» і «Некрапка Незванова».
Достоєвський був заарештований у зв'язку зі «справою Петрашевського».  Хоча він заперечував пред'явлені йому звинувачення, суд визнав його «одним з найважливіших злочинців» і засудив до смерті. Смертний вирок в останній момент перед стратою був замінений на покарання у вигляді каторжних робіт. Достоєвський чотири роки провів на каторзі у Сибіру. Цей факт сильно вплинув на світогляд письменника і відбився на його творчості.
Коли письменник був засланий до Омської фортеці, дружина декабриста Фонвізіна подарувала йому Євангеліє. У перші два роки, що їх Достоєвський провів в Омську, йому не давали ні книг, ні можливості писати, і увесь цей час читав Євангеліє. У письменника навіть не було олівця, і він нігтем робив помітки на полях - всього майже 1700. З цією тобольською книгою він не розлучався до кінця життя.
Найбільш плідними роками у творчості Достоєвського були останні 10 років життя. За цей час він написав свої найвідоміші романи, що і принесли йому заслужену популярність. Однак варто зазначити, як це часто буває, пік популярності письменника настав тільки після його смерті.
Достоєвський помер 26 січня 1881 р. В той день до нього приїхала сестра Віра і слізно просила Федора відмовитися від своєї частки спадщини. За спогадами дочки письменника, ця сцена була дуже бурхлива і гучна. В результаті у Федора Михайловича пішла кров горлом і через пару днів він помер.
Творчість цього видатного письменника залишила істотний відбиток на світову культуру і літературу. Його твори кожен сприймає по-своєму, проте всі вони високо цінуються як в нашій країні, так і за кордоном. Великий фізик-теоретик Альберт Ейнштейн якось сказав: «Достоєвський дає мені більше, ніж будь-який науковий мислитель, більше, ніж Гаус».
Будучи глибоко віруючою людиною, Достоєвський намагався донести до читача глибокий сенс людської моралі і моральності, закликаючи людей до чесності, справедливості і добра. Його спосіб «достукатися» до кращих струн людської душі не завжди стандартний, проте практично завжди ефективний і дає позитивний результат.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий