вторник, ноября 29, 2016

Ольга Кобилянська - новатор жіночої прози

27 листопада – день народження відомої української письменниці Ольги Юліанівни Кобилянської. Вона належить до тих митців слова, творча спадщина яких близька багатьом поколінням українців. «Одна робота, одне перо, а власне моє «Я » зробило мене тим, ким я стала – робітницею свого народу», – так говорила про себе письменниця.

Ольга Кобилянська – одна з найяскравіших постатей української літератури, одна з найосвіченіших жінок XIX століття, яка боролася за права жінок і своїми творами створила цілу енциклопедію жіночої душі. Її перу належать такі твори,  як «Земля», «Царівна», «Аристократка», «У неділю рано зілля копала» та ін. У них письменниця майстерно і правдиво відтворює життя людей різних верств населення України. Всі її повісті, оповідання та новели пройняті любов'ю до людей, вірою в їх соціальне і національне визволення.
   

Тому не дивно, що кожен знайдений документ, уточнені факти і події, що стосуються життя і творчості Ольги Кобилянської, кожна знайдена сторінка рукопису, її твори або листи, хвилюють і цікавлять численних шанувальників художньої спадщини письменниці. Так, 3 роки тому, під час підготовки виставки до 150-річчя від дня народження Ольги Юліанівни були виявлені унікальні архівні документи (понад 100 неопублікованих листів письменниці), серед яких – дійсно безцінний скарб – нарис чеською мовою «Самостійна Україна», що раніше був невідомим і не друкувався. Тепер біографія української письменниці розширена і збагачена новими даними.

Творчість Кобилянської увійшла до скарбниці української літератури назавжди. Тому не дивно, що до її творів постійно звертаються кінематографісти. Так, за книгами письменниці знято фільми «Земля» (1954), «Вовчиця» (1967), «Меланхолійний вальс» (1990), 10-серійний телефільм «Царівна» (1994) та ін. А Національний банк України на честь 150-річчя від дня народження письменниці ввів до обігу пам'ятну монету «Ольга Кобилянська» номіналом 2 гривні.


Завдяки новаторству, співзвучності прогресивним тенденціям світової літератури проза Ольги Кобилянської викликала і викликає значний інтерес не тільки в Україні, а й за її межами. Кращі твори письменниці вийшли багатьма мовами світу. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий