среда, июня 27, 2012

Читання-лікування, або Як зцілює бібліотерапія


Є безліч різних творів художньої літератури, в яких читач може знайти або душевну свободу, або, навпаки, віддатися смутку чи тузі. Багато дослідників зауважують, що читання книг багатьох авторів (наприклад, Пушкіна, Блока, Чехова та  ін.) дозволяє вивести людину з пригніченого стану. Це одна з форм допомоги людям побачити щось нове і красиве.
У кожному письменнику закладено щось своє: в одних є веселі речі, в інших -  глибокі та філософські міркування, треті відкривають нові відчуття, пробуджують бажання жити. Наприклад, твори німецького письменника      Г. Гессе допомагають розслабитися і забути про проблеми. Читаючи романи Е Хемінгуея, вся душа наповнюється силами життя. А все тому, що читання таких книг можна назвати сеансами бібліотерапії, тобто лікування книгою.


Бібліотерапія з'явилася багато років тому. При вході до бібліотеки єгипетського фараона Рамзеса II висіла табличка: «Ліки для душі». Так ще в далекі часи розуміли значення книги. Лікування за допомогою книг застосовувалося  в перших бібліотеках Греції. Піфагор - великий учений-математик і відомий цілитель - поряд з травами і музикою успішно використовував вірші для лікування ряду захворювань.
В Європі початок лікування книгою поклали перші церковні бібліотеки, в яких зберігалися книги релігійного змісту, що приносили віруючим заспокоєння і надію. В епоху Відродження бібліотерапію стали активно використовувати  в лікувальних цілях. Так, англійський лікар XII століття    Т. Сагейдем порадив своїм пацієнтам читати «Дон Кіхота» Сервантеса.
Проте наукове обгрунтування бібліотерапія отримала лише на початку XX століття. Перша згадка самого терміна відноситься до 1916 р., з тих пір з'явилися сотні публікацій як теоретичного, так і практичного характеру. На багатьох медичних конференціях бібліотерапія висвітлюється як важлива частина традиційної медицини.
Зовсім не виключено, що в недалекому майбутньому книги будуть прописуватися лікарями, як лікарські препарати. Ця думка здається вам безглуздою? Цілком даремно! Десятки досліджень стверджують - книги корисні для нашого здоров'я. Чим же саме?
Читання є дуже складним процесом, в якому задіяні обидві півкулі головного мозку і всі його ділянки. Від лобових часток мозку, крім усього іншого, залежать також робота нашого серця і наша здатність дихати. Саме тому читання вважається необхідним для гарної діяльності серця і дихальної системи.
Читання гасить стрес, поліпшує настрій і  набагато більш розслаблює, ніж музика чи прогулянка. Характерними є результати недавнього дослідження американських вчених, в якому на запитання: «Навіщо ви читаєте?» 2/3 опитаних відповіли: «Щоб забути про щоденні турботи». І невипадково в британській системі охорони здоров'я читання розглядається як одна із складових у лікуванні психічних хворих.
Читання захищає від інфаркту. Згідно з дослідженнями вчених 6 хвилин читання в день достатні для того, щоб уникнути цієї хвороби.
Читання допомагає більш швидкому відновленню після інсульту. Як стверджують фахівці, любителі читання, які перенесли інсульт, йдуть на поправку з вражаючою швидкістю в порівнянні з тими, хто ніколи не тримав в руках книжки.
Читання зміцнює нашу пам'ять і захищає від недоумства. Дослідники переконалися, що у людей, які люблять читання, на 40% зменшується ризик придбати хвороби, пов'язані з ослабленням пам'яті. Пояснюється це тим, що читання не дозволяє мозковим клітинам відмирати.
Читання підтримує наш мозок свіжим і бадьорим протягом усього дня. І це тому, що читання вимагає від нашого мозку набагато більш енергійної діяльності, ніж, наприклад, розмова або перегляд будь-яких зображень.
Читайте і отримуйте задоволення!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправка комментария