вторник, марта 24, 2015

Відкритий фінал: відомі незакінчені романи

  Після смерті деяких знаменитих письменників людству залишаються твори, які вони не встигли закінчити.  У кожної незавершеної книги своя доля. Одна з них нищить читачів недоговореністю, а іншій, здається, і зовсім не потрібна кінцівка. Але, буває, що останній, незакінчений твір став  для його автора  найважливішою віхою, а то і книгою всього життя, підсумком творчого шляху. Тому по-справжньому велика книга, навіть обірвана смертю автора на півслові, - безсмертна.
   Пропонуємо згадати найвідоміші книги, що залишилися незавершеними.


  Я. Гашек «Пригоди бравого солдата Швейка». Це одна з найпопулярніших книг, де з'єдналися риси військової епопеї і шахрайського роману. Її перші три частини, що виходили окремими випусками, автор створював протягом 1920-1921 років. Багато чеських газет тоді писали, що такому аморальному твору немає місця в пристойному суспільстві, однак читачі дуже полюбили цю книгу. 3 січня 1923 р. письменник помер, не дописавши четверту частину роману (а всього їх планувалося шість). Сьогодні книга так і видається, що не заважає їй бути однією з найбільш читаних і улюблених.       

  О. С. Пушкін «Дубровський». Приступаючи до написання книги, Пушкін сподівався створити твір, що  припав би до душі публіці і зміг  конкурувати з великими романами Гюго, Стендаля і Бальзака. Однак йому не вдалося закінчити роман про російського Робіна  Гуда.  Назву книзі дали видавці, так як у пушкінському рукописі замість назви була вказана дата початку роботи: «21 жовтня 1832 р.».

  Ч. Діккенс «Таємниця Едвіна Друда». Критики часто лаяли письменника за те, що сюжети його творів були часом, на їхню думку, нехитрими. Письменник вирішив їм відповісти, і в 1870 р. почав писати і публікувати детективний роман, кінцівку якого не дописав.  Письменник помер  9 червня 1870 р., а читачі та літературознавці досі гадають, чим повинен був скінчитися роман: чи головний герой   після низки перипетій помирає, чи залишається  живим і вистежує свого вбивцю. Збережені замітки Діккенса цієї таємниці не розкривають. 

  Ф. Кафка «Замок». Переживаючи черговий нервовий зрив, письменник у січні 1922 р. береться за написання книги - загадкової історії про землеміра  К., який намагається знайти дорогу до Замку. Не особливо дбаючи про розвиток і цілісність оповідання, Кафка писав роман вісім місяців, а потім повідомив своєму другові, що припиняє роботу. Цей незавершений роман став підсумковим твором письменника і, на думку критиків, у ньому знайшли відображення всі життєві проблеми автора, а частину його епізодів можна вважати й автобіографічними.           

  М.В. Гоголь «Мертві душі». Як відомо, ідею роману Гоголю запропонував Пушкін. Микола Васильович планував створити тритомну поему, зобразивши в ній все російське життя. Перший том мав небувалий успіх. Читачі чекали, що наступні томи стануть ще більш смішними, різкими і нещадними по відношенню до тогочасної дійсності. Однак у другому томі Гоголь збирався вивести позитивні образи і зобразити моральне переродження Чичикова. Таким чином, «мертві душі» стали б «живими душами». Закінчена поема, за задумом автора, повинна була стати  релігійним одкровенням, піднесеною проповіддю. Але в підсумку виявилося, що «позитивні образи» неорганічні для художнього світу Гоголя. У липні 1845 р.  письменник, який  страждав  нападами меланхолії,   спалює другий том. Його збережені глави були вперше видані у 1855 р. після смерті письменника.          

  М. Пруст «У пошуках втраченого часу». У цьому напівавтобіографічному творі, позбавленому жорсткого сюжету і населеному десятками сотень героїв, письменник узагальнив весь досвід свого життя. Автор майже безперервно працював над своєю книгою протягом 13 років і помер, не закінчивши її. Останні три томи, відредаговані братом письменника, вийшли посмертно.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий