суббота, мая 14, 2016

Михайло Булгаков: загадка долі


   15 травня виповнюється 125 років від дня народження відомого письменника, драматурга, театрального режисера, актора, визнаного класика літератури ХХ століття, який насправді гідний звання Майстра, Михайла Опанасовича Булгакова. Він написав романи, повісті і оповідання, безліч фейлетонів, п'єс, інсценівок і кіносценаріїв. «Рукописи не горять», - заявляє один з головних героїв його знаменитої книги «Майстер і Маргарита», і посмертна доля письменника підтвердила це передбачення. За даними ЮНЕСКО, Булгаков став одним з найпопулярніших письменників XX-XXI ст. Сьогодні всі твори Михайла Опанасовича видані. Вони часто екранізуються і викликають дискусії.
  Його життя і творчість завжди були сповнені загадок, що цікавлять  і  сучасних поціновувачів літератури. Пропонуємо згадати найцікавіші, маловідомі і спірні факти з біографії великого письменника.

 «Немає на світі міста красивіше, ніж Київ», - саме так говорив Булгаков про свою батьківщину, де він прожив більше половини свого життя.

  Булгаков народився в багатодітній родині професора Київської духовної академії. Михайло був старшим із семи дітей - у нього було ще чотири сестри і два брати. З дитинства він був пристрасним читачем, і, за свідченням старшої сестри, у 8-річному віці прочитав «Собор Паризької Богоматері» В. Гюго. При цьому багато з прочитаного знав напам'ять.

  Після смерті батька Михайло вступив до медичного факультету Київського університету. Але довчитися йому не вдалося через початок Першої світової війни. Навесні 1916 р. він добровільно пішов працювати в один з київських госпіталів. А восени того ж року Булгаков вже як доктор отримав перше призначення - до маленької земської лікарні в Смоленській губернії.

  Після перенесеної тифозної гарячки Михайло залишив медицину і з 1921 р. став жити у Москві, де й проявився його геніальний літературний талант.

  У 1922 р. Михайлу Опанасовичу подарували книгу Олександра Чаянова «Венедиктов, або Достопам'ятні події мого життя», головними героями якої були Сатана і студент на прізвище Булгаков. Вважається, що саме завдяки цій книзі 7 років потому він приступив до написання роману «Майстер і Маргарита».

  Михайло Булгаков був одружений тричі. Перша, Тетяна Лаппа, фактично врятувала письменника від вірної смерті, коли він сильно захворів. Вже у Москві, Михайло Опанасович закохався у справжню аристократку, дуже освічену жінку Любов Білозерську. Саме вона ввела його до кола справжньої московської інтелігенції. Але вона  не стала музою письменника. Зате третя дружина - Олена Шиловська - стала його справжнім ангелом-хранителем і прототипом Маргарити у відомому творі «Майстер і Маргарита». І познайомилися вони так само, як описано в романі: жовті квіти, обмін поглядами, розгублені слова ...

  Вважається, що квартиру Булгакова багаторазово обшукували співробітники НКВС. У 1937 р. у нього відбулася телефонна розмова зі Сталіним, зміст якої нікому не відомий. Однак, незважаючи на масові репресії, ні Булгакова, ні кого-небудь з членів його сім'ї не заарештували.

  15 червня 1938 р.  Булгаков завершив останню главу роману «Майстер і Маргарита». Потім він ще протягом двох років правил, доповнював рукопис, а закінчив роман за місяць до своєї смерті. Булгаков згасав від родової хвороби - склерозу нирок. 10 березня 1940 р. його не стало. І все ж він помер зі спокійною душею, почувши від дружини саме те, чого чекав: «Клянуся, я його надрукую». За повідомленням вдови письменника, останніми словами Булгакова про роман  були: «Щоб знали ... Щоб знали».

  «Майстер» був похований на елітному Новодівочому кладовищі недалеко від могили Чехова. А «Маргарита» додержала своє слово. Олена Сергіївна дожила до того дня, коли у 1966 р. журнал «Москва» надрукував роман «Майстер і Маргарита».

  На могилі письменника, за клопотанням його дружини, була встановлена ​​гранітна брила, що раніше була підніжжям для хреста на могилі у Гоголя до його перепоховання. І тут пригадується  фраза Булгакова, що він часто адресував Гоголю: «Учитель, укрий мене своєю шинеллю».

  Михайла Булгакова стали згадувати із запізненням - через 26 років після його смерті. З кінця 20-х років і до кінця 1961 р. проза його не друкувалася зовсім. Письменник, який не прийняв мистецтва соціалістичного реалізму, політики п'ятирічок і таборів,  писав для себе, як прийнято говорити, у «стіл».


  Роман «Майстер і Маргарита» став культовим і зараз входить до золотого фонду світової літератури. Без перебільшення можна сказати, що його прочитали мільйони читачів. Ця книга обезсмертила ім'я Михайла Булгакова і сьогодні вважається одним з найнерозгаданіших творів у світі.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий