пятница, августа 26, 2016

Цікаві факти з життя Івана Франка

   27 серпня 2016 р. виповнюється 160 років від дня народження видатного українського письменника, геніального поета, мислителя,  літературознавця, мовознавця, громадського діяча Івана Яковича Франка. Велетень філософської думки, титан праці, український Мойсей, Каменяр — так називають Івана Франка. Постать українського генія, який володів 14-ма мовами і займався десятком різних видів творчої діяльності, повинна бути прикладом щоденного наслідування для кожного. Творча спадщина Франка вражає, а його працездатності дивуються найбільші трудоголіки сучасності.
     Пропонуємо   цікаві та несподівані факти з життя великого українця.


   Мати майбутнього письменника - Марія Кульчицька -  походила із зубожілого українського шляхетського роду Кульчицьких і була на 33 роки молодшою за чоловіка.

  У 9 років Іван залишився без батька. Мати вийшла заміж удруге. Вітчим, Гринь Гаврилик, фактично замінив хлопцеві батька. Протягом всього життя  Франко підтримував дружні стосунки зі своїм вітчимом.

   Восени 1875 р. Франко став студентом філософського факультету Львівського університету. Як і більшість молодих людей того часу, він захоплювався ідеями соціалізму. Читав твори Маркса, Енгельса, листувався з Михайлом Драгомановим. Однак наприкінці життя він зрозумів хибність ідеї Маркса, назвавши соціалістичну державу тюрмою.

  У  Франка було близько 100 псевдонімів. Серед них: Джеджалик, Брут Хома, Мирон, Живий, Кремінь, Марко та ін.

  Львів – місто, де письменник прожив сорок років. Він присвячував Львову вірші, був щиро захоплений ним. Саме у місті Лева зараз функціонує Університет імені Івана Франка, де його поважають навіть крізь віки.

  вана  Франка заарештовували тричі. У перший раз він провів у камері з кримінальними злочинцями 11 місяців. А після другого арешту, у 1880 р., ледь не помер з голоду. Тоді за тиждень в готелі він написав повість «На дні» без єдиного виправлення і на останні гроші відіслав її до Львова, після чого три дні жив на три центи, знайдені на березі річки Прут. А коли їх не стало, лежав без пам'яті, без сил. Спас І. Франка старий служитель готелю.

   У 1886 р.  Франко одружився. Його дружиною стала Ольга Хоружинська, яка була високоосвіченою людиною, добре володіла багатьма мовами. Познайомившись із письменником, вона вирішила стати його дружиною й помічницею та присвятити своє життя чоловікові. Разом вони виховали чотирьох дітей. Однак подружнє життя Франків не було щасливим. Матеріальні нестатки, хатні злидні, щоденні турботи, вороже ставлення до Ольги з боку найближчих співробітників чоловіка — все це зломило жінку. Наслідком були сухоти, нервове перенапруження, а згодом і цілковитий психічний розлад. Одинока, покинута дітьми, вона померла 17 липня 1941 р. і похована неподалік від свого чоловіка.

   Іван Якович прожив неповних 60 років, з них понад 40 років віддав активній творчій діяльності. У практичному підсумку за 40 років він написав 6000 творів. Це означає, що кожних два дні з-під пера письменника виходив новий твір, що міг бути віршем чи новелою, або й повістю, романом чи монографією. За час активної творчої діяльності письменника в нього вийшло 220 окремих видань, кожного року він видавав 5-6 книжок. Серед сучасних письменників таких титанів немає, а колосальна працездатність  Франка просто вражає.

  Останні 7 років життя письменник провів з паралізованою правою рукою, через  що довелося писати лівою або диктувати твори помічникам. Помер Іван Франко 28 травня 1916 р. у Львові та був похований на Личаківському кладовищі.

  На сьогодні Іван Франко є єдиним українським поетом, який номінувався на здобуття Нобелівської премії з літератури.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий