четверг, декабря 08, 2016

Цікаві факти з життя Мелвіла Дьюї

8 грудня виповнюється 165 років від дня народження американського бібліотекознавця, одного із видатних бібліотечних діячів США, творця всесвітньо відомої «десяткової класифікації», класичної каталожної картки, керівника публічної бібліотеки штату Нью-Йорк в Олбені, засновника і президента Американської бібліотечної асоціації Мелвіла Дьюї.
Пропонуємо вам цікаві факти з його життя.
У 15 років він закінчив школу і отримав право викладати математику в початкових класах. У 1870 р. Дьюї вступив до Амхерстського коледжу і незабаром став співробітником його бібліотеки. Саме тут і народилася у нього ідея десяткової класифікації книжкового фонду, про яку він вперше розповів 8 травня 1873 р. членам бібліотечної ради коледжу.
Десяткова класифікація Дьюї (ДКД) вперше була опублікована у     1876 р., за життя автора перевидавалася 12 разів. Це найвідоміша і найпоширеніша система у світі сьогодні; вона використовується в найбільших електронних каталогах бібліотек світу.
Мелвіл Дьюї був ініціатором десятків найрізноманітніших проектів і в інших напрямках бібліотечної практики. Він присвятив бібліотечній справі більшу частину свого життя, і залишив глибокий слід в цій сфері завдяки своїй незвичайній обдарованості й енергії.

Його шанують як батька-засновника бібліотечної професії, оскільки саме він вперше заявив про необхідність професійної підготовки бібліотекаря й обгрунтував цю необхідність. Дьюї підтвердив свої заяви створенням «Бібліотечного журналу» (першого у світі професійного періодичного видання), створенням Американської бібліотечної асоціації, в якій він виконував обов'язки секретаря протягом багатьох років і двічі був її президентом. У 1887 р. в бібліотеці Колумбійського університету М. Дьюї відкрив першу в історії Бібліотечну школу.
Він завжди просував ідеї корпорації бібліотек, розширення міжнародного бібліотечного співробітництва. Він вважав, що бібліотекар повинен не просто обслуговувати читача, видаючи потрібні книги, а й вміти професійно спілкуватися з ним, бути вихователем.

Мелвіл Дьюї помер 26 грудня 1931 р. і похований у м. Лейк-Плесід. 

                           Вхід на кладовище, де похований М. Дьюї

 Обкладинка книги Wayne A. Wiegand
«Нестримний реформатор: біографія М.Дьюї»
(Видавництво: The American Library Association, 1996)

                                       Поштова картка М.Дьюї 
                                           від Американської бібліотечної асоціації

                    Будинок, в якому народився в 1851 р. Мелвіл Дьюї

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий