суббота, апреля 29, 2017

Зал Франциска Смуглевича

Бібліотека Віленського університету (Литва) - це не тільки сховище найбагатших книжкових колекцій, а й науковий центр, одним із напрямків роботи якого є реставрація та оцифровка рідкісних видань. Бібліотека була заснована в 1570 р., а сам університет - на девять років пізніше. Загальний фонд бібліотеки зараз налічує близько 200 тисяч томів. Найстаріша книга - 1467 р. видання, а інкунабул - тобто книг, виданих в Європі від початку друкарства і до 1 січня 1501 р., - тут зберігається більше трьохсот. Особливу гордість бібліотеки становить «Апостол» Франциска Скорини (1525), що вважається першою друкованою литовської книгою.

Найстаріший з існуючих нині залів бібліотеки розташовується на першому поверсі. Він носить ім’я творця його декору – видатного представника класицизму в живопису Литви і першого професора живопису Віленського університету Франциска Смуглевича. Зал споруджений на початку XVII ст. і до кінця XVIII ст. служив їдальнею академії та університету Товариства Ісуса.

Особлива цінність залу полягає в тому, що його розпис є єдиним зразком поліхромії Смуглевича в Литві. Він зайнявся роботами з оновлення декору залу у 1802 р., коли приміщення було вирішено відвести під бібліотеку і аудиторію для публічних лекцій. Художник на рівні опорних частин склепінь зобразив дванадцять бюстів знаменитих античних поетів і мислителів. На склепіннях поміщалися три картини олією Смуглевича, що зображували Мінерву, Славу, Працю і Старанність, які віддають почесті вченим. Вільні поверхні склепінь і стін були заповнені орнаментом з античними мотивами. Роботи по оздобленню приміщення виконував брат живописця, декоратор віленського театру Антоній Смуглевич.

В даний час зал використовується відділом рідкісних видань і його читачами. У вітринах залу розміщуються унікальні експозиції з колекцій відділу.


Зал Франциска Смуглевича - не єдине атмосферне місце в бібліотеці Віленського університету. Там ще розташовані зал Йоахіма Лелевеля, білий зал, професорський читальний зал та читальний зал філології.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий