понедельник, апреля 29, 2019

Спалення книжок, або Символічні літературні війни


У квітні 2019 р. світ сколихнула новина – люди й досі спалюють книги; цього разу вогонь поглинув примірники роману «Гаррі Поттер», що за звинувачення у магії спалили польські священики. Що це – «451° за Фаренгейтом» наяву чи яскраве символічне ствердження неприйняття чужої позиції? Пропонуємо вам поглянути на схожі приклади таких літературних покарань в історії людства. Отже, свого часу спалювали наступні видання.

Твори Демокріта. Традиція спалювати праці походить від Античності, і найгучнішим прикладом стала ситуація, коли Платон незлюбив свого колегу, «дотепного філософа» Демокріта. Платон хотів, щоб усі твори Демокріта було спалено і наказував кидати у вогонь будь-яку працю свого суперника. Мало того, що твори Демокріта знищувалися – разом із тим праці Платона копіювалися, часто примусово, і залишилися недоторканими впродовж понад 2,5 тис. років. Від Демокріта історія зберегла лише певні уривки його робіт.
«Дублінці» Джойса. Перше видання збірника було спалене самими видавцями книги, які були стурбовані сексуально відвертими сценами та національними темами, порушеними у творі. За розповідь «Два лицарі» за британським законом тих часів можна було потрапити до в’язниці. До того ж, за новими правилами, у разі проблемного контенту книги відповідальність несе не лише автор, а й видавці. Джойс погоджувався на публікацію повністю власним коштом, і спершу видавець таки пішов на подібні умови, однак в останній момент все ж скасував публікацію, наступного дня спаливши усі примірники. Джойсу вдалося хитрістю врятувати одну копію збірки, і через п’ять років він таки знайшов, де її видати.
Комікси. У 1948 р. в США психіатр Фредрік Вертхам, який досліджував проблему злочинності серед дітей та підлітків, помітив, що у дитячих коміксах описується багато прикладів негативної, розбійницької поведінки. Фредрік дійшов висновку, що виною феномену малолітніх злочинців були комікси, що в той час набували популярності серед молодого покоління. У різних штатах на рівні місцевого законодавства впроваджувалися закони, що забороняють комікси, а в містечку Спенсер штату Західна Вірджинія вирішили піти далі й змусили дітей спалювати свої книжки. У подвір’ї школи понад місяць збирали до купи комікси  і спалювали їх у присутності вчителів, директорів і журналістів. Через статті у найпопулярніших виданнях в деяких інших громадах США почали повторювати таке дійство.
Праці Вільгельма Райха. Праці автора вважали псевдонауковими і такими, що суперечать законам фізики, тому у 1954 р. його було засуджено. Управління продовольства і медикаментів США вилучило всі пристрої Райха для дослідження так званої «оргонної енергії». У маєтку психотерапевта в штаті Мен відібрали й спалили його праці, більшість з яких стосувалися теми походження життя з неживої матерії, існування «універсальної енергії». Усього спалено було понад 6 тонн робіт.
    
Книги шрифтом Брайля. У Парижі в 1842 р. новий директор школи для дітей з вадами зору П’єр Дюфо звелів спалити цілу бібліотеку книг шрифтом Брайля. Таке рішення було спричинене бажанням встановити нову, власну систему і внутрішньою ворожнечею у межах керівництва школи. Однак діти продовжували потайки писати звичним шрифтом Брайля.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий