пятница, мая 30, 2014

Найвідоміші музеї книг світу

Книга - особливий пам'ятник історії та культури, тому невипадково вона є одним з найдавніших об'єктів колекціонерства.  У другій половині ХІХ ст. з'явилися перші музеї книги, колекції яких формувалися на основі книгознавчих уявлень. Сьогодні багато музеїв книги виникають у великих бібліотеках і книгосховищах, книгознавчих центрах, видавництвах,  створюються на підприємствах, пов'язаних з виробництвом книги.
Пропонуємо вам познайомитися з найвідомішими музеями книг світу.


 
    Найстарішим музеєм книги і книжкової справи є Німецький музей книги і писемності (Лейпциг), відкритий у 1885 р. До основи його зібрання покладена колекція німецького бібліофіла і видавця І. Г. Клема. З  1950 р. музей є відділом Німецької бібліотеки, в його фондах міститься понад 500 тис. експонатів, у т. ч. рукописи, інкунабули, рідкісні видання  XVI -ХХ ст., графіка, колекції паперу,  шрифтів, друкарські машини, моделі паперових млинів. Постійна експозиція музею «Книга і суспільство» присвячена загальній історії книги з точки зору її соціальної ролі та матеріальної форми. 
 
     Музей мініатюрних книг (Баку, Азербайджан) - єдиний у світі музей мініатюрної книги. Почав функціонувати 2 квітня 2002 р. У музеї експонуються мініатюрні книги творів відомих азербайджанських класиків.   Експонати, що виставлені в музеї, збирались майже 30 років.
 
   Гутенбергський музей (Майнц, Швейцарія) - найбільший музей книги і книжкової справи, відкритий у 1900 р. Оскільки експонати музею присвячені не тільки життю та діяльності Гутенберга, а й розвитку друкарського мистецтва протягом століть  різних країнах світу, музею було присвоєно звання «всесвітнього музею друкарського мистецтва». Здебільше музей присвячений виробництву книги. Відвідувачі  можуть ознайомитися з технікою виготовлення гравюр і офортів, ручними друкованими верстатами і швидкісними плоськопечатними  машинами, створеними у ХІХ ст. Окрема експозиція присвячена історії письма  та виготовленню паперу.
Музей сучасного міжнародного книжного мистецтва, книгодрукування і каліграфії (Оффенбах-на-Майні, Німеччина). Вперше двері цього музею відчинилися  7 листопада 1953 р. Спочатку це був невеликий музей, присвячений мистецтву сучасного друкарства та оформленню книг. Незабаром  до його фондів стали надходити перші щедрі дари, і невеликий музей став центром сучасного друкарського мистецтва. У музейній колекції представлено ілюстровані книги, видання, виконані ручним пресом, книги про живопис, про художників, про шрифти, про каліграфію. Найціннішою серед експонатів музею є колекція 100 книг, переплетених у шкіряну палітурку Ігнацієм Вемлером. У музеї є велика колекція робіт Ернста Шнайдлера, який заснував Штутгартську школу, а також його учнів.
Музей  приваблює прихильників  сучасного книжкового і друкарського мистецтва з усього світу.

 
    Музей книги при Британській бібліотеці (Лондон,  Великобританія) працює з 1973 р. У ньому представлена ​​світова історія книги з найдавніших часів і до наших днів. Серед експонатів музею є і перша друкована Біблія Гутенберга, і записна книжка Леонардо да Вінчі.    Британська бібліотека має також примірники першого повного зібрання творів Шекспіра, надрукованого його друзями, а також безцінний автограф з його підписом. У 2006 р. на честь 250-річного ювілею Моцарта в музеї з'явився спеціальний розділ, присвячений великому композиторові. У колекції автографів - записна книжка, до якої Моцарт заносив ноти увертюр своїх музичних творів. Найсучаснішими експонатами є тексти пісень «Бітлз», записані їхніми авторами на тому, що «перше потрапило під руку», будь то навіть поштовий конверт або листівка.

 
    Музей книги Російської державної  бібліотеки (Москва) - найстарішій музей книжкової справи в Росії, був відкритий в читальному залі науково-дослідного відділу рідкісних книг. Рішення про його створення було прийнято у 1918 р. Перша постійна виставка з історії російської та зарубіжної книги була відкрита у 1923 р. Вона налічувала понад 2000 експонатів. У  1983 р. була створена експозиція музею книги, що з різними оновленнями і змінами діє до теперішнього часу. На сьогоднішній день вона  складається з десяти тематичних розділів. Поряд з книгами широко експонуються предмети, пов'язані з їхнім створенням.   
   
     Музей книги і друкарства України (Київ) створений у 1972 р., знаходиться на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у будинку колишньої лаврської друкарні, заснованої архімандритом Єлисеєм Плетенецьким.
У музеї зібрані багаті скарби книжкової культури українського народу (близько 56 тис. одиниць зберігання). Експозиція висвітлює історію вітчизняної книги і книжкової справи від часів Київської Русі  до наших днів, розповідає про створення писемності у східних слов'ян, про рукописну книгу Х-ХVІ ст., про зародження друкарства в Європі, початок і розвиток кириличного книгодрукування, про видавничу діяльність Івана Федорова та  інших видатних творців української книги ХVІ-ХVIIІ ст.
Окремий зал присвячений книзі як предмету матеріальної культури -  є найменші книги і книги-гіганти, книги для сліпих, книги в обкладинках зі шкіри та оксамиту, прикрашені дорогоцінними металами і емаллю.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий