среда, февраля 17, 2016

Книга-вбивця

   У світовій літературі є такий заїжджений сюжет - нібито існує книга, після прочитання якої люди помирають, божеволіють або закінчують життя самогубством. Сюжет цей не новий і неважко здогадатися, звідки ростуть його коріння: письменникові лестить думка про те, що написання тексту - свого роду магія, здатна вбивати людей. Зазвичай подібне твердження сприймається як метафора. Наприклад, «Майн Кампф» можна назвати книгою, що забрала безліч життів, але лише в переносному сенсі.

   А чи можливо таке буквально? На перший погляд, питання нерозумне. Килими не вміють літати, скатертини - накривати на стіл, а книги - вбивати людей. Але, все ж, історії відомі книги з дуже похмурою репутацією.
   Мабуть, найвідомішою з них є  роман Йоганна Вольфганга Гете «Страждання юного Вертера». Сюжет її дуже простий: сентиментальний юнак закоханий в дівчину, але вона виходить заміж за іншого. Не витримавши мук нерозділеного кохання, він, врешті-решт, вбиває себе. «Трохи похмуро, звичайно, але нічого особливого», - скажете ви. І з точки зору сучасного читача матимете рацію.
   Але в тодішньому європейському суспільстві книга справила, без жодного перебільшення, ефект бомби, що розірвалася. По всій Європі велика кількість молодих людей, надихнувшись прикладом Вертера, стрілялися, труїлися, викидалися з вікна. Ціла епідемія самогубств бушувала по всьому континенту пару десятиліть, особливо у німецькій державі. Дійшло до того, що ставлення до цієї книги стало майже містичним. Наполеон, наприклад, будучи генералом, окремим наказом заборонив її читання в своїй армії, а в ряді країн її видання було заборонено законодавчо.
   Зрозуміло, ніякої чорної магії в книзі не було. Просто читач, який ідентифікув себе з героєм і  опинився в подібній з ним ситуації (а опинитися в ній не дивно, особливо в юності), сприймав запропонований Вертером вихід як прийнятний і навіть привабливий для себе. Значно пізніше, вже у ХХ столітті, суїцидологи назвуть цей феномен ефектом Вертера.
   Якщо ви не читали цю книгу і хочете прочитати - не бійтеся! Вона не підведе вас до самогубства. Просто кожному часу властиві свої ідеї і свої літературні прийоми, що не завжди так само впливають на нащадків.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий