четверг, октября 10, 2013

Проза вдвох: творчі спілки


Спільна творчість - річ тонка, практично інтимна. Література - не математика, тут мало думати однаково, необхідно відчувати в унісон. Літературні тандеми багато говорять не тільки про талант, а й про людські якості їхніх учасників.
 Пропонуємо вам найбільш відомі літературні спілки.


Брати Грімм. Якоб і Вільгельм Грімм - брати-погодки, відомі нам за своїми казками. Фактично збірник, відомий як «Казки братів Грімм», виявився побічним результатом величезної лінгвістичної роботи, що вони вели. Брати вважаються авторами наукової германістики. Вивчаючи і досліджуючи німецький фольклор, вони зібрали солідну колекцію народної творчості, яку обробили і видали. Їхні «Дитячі і сімейні казки» вийшли у 1812 р., а «Німецькі перекази» - у 1816 р. Обидві ці книги збагатили не тільки німецьку, а й світову літературу.

Брати Стругацькі. Аркадій Натанович і його молодший брат Борис Натанович  працювали в співавторстві у жанрі фантастики. За їхнім успіхом - масштаб особистості самих авторів: Аркадій - дипломований перекладач з англійської та японської мов, співробітник Інституту наукової інформації, Борис – астроном за освітою, працював у Пулковській обсерваторії. Їхні твори помітно виділяються на тлі сучасної фантастики, представляючи талановите поєднання цікавого і чітко розробленого сюжету, реалістичних характерів і сучасної літературної мови.
Геніальний дует «Брати Стругацькі» закінчив свій творчий шлях зі смертю Аркадія Натановича у 1991 р.

Брати Вайнери. Георгій і Аркадій - визнані корифеї детективного жанру. Юристи за освітою, вони поєднали у цьому жанрі реалістичність і правду життя з якісною літературною мовою. Тільки за  твір  «Ера милосердя», за яким знято знаменитий фільм «Місце зустрічі змінити не можна», можна судити про їхню роль в нашій культурі.
Письменницька спілка братів розпалася ще в 1989 р., роком пізніше Георгій виїхав до США, і більше вони разом не працювали. Однак скрізь і всюди прийнято говорити про те, що й розділені океаном, вони разом писали свої книги і сценарії. Аркадія не стало у 2005 р., Георгій помер в Америці у 2009 р.

Ільф і Петров. Ілля Файзенберг та Євген Катаєв під псевдонімом Ільф і Петров створили «Дванадцять стільців», «Золоте теля», «Одноповерхову Америку» та багато іншого. Разом вони писали й фейлетони. Друзі познайомилися у 1927 р. у редакції  газети «Гудок», де вони працювали. Коли Ільфа звільнили з «Гудка» за скороченням штатів, Петров пішов слідом за ним.  Ідею першої книги «Дванадцять стільців» співавторам подав старший брат Петрова, відомий письменник Валентин Катаєв.
Творчу спілку друзів перервала рання смерть Іллі Ільфа від туберкульозу у 1937 р. Петров докладав багато зусиль для публікації записників Ільфа, задумав великий твір «Мій друг Ільф». Але його планам не судилося реалізуватися - почалася війна. Євген Петров, будучи військовим кореспондентом, загинув у підбитому фашистами літаку.
Ці веселі і талановиті люди залишили нам  дійсно безсмертні твори, що розійшлися на цитати.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий