пятница, июля 15, 2016

Книжковий злодій

   Бібліоклептоманом називають людину, яка краде книги. Одним з найвідоміших бібліоклептоманів є американець Стівен Блумберг, який викрав понад 23 тис. рідкісних книг з 268 бібліотек. Щоб скласти свою колекцію, він навіть пробирався до бібліотеки через вентиляційну систему  або шахту ліфта.

   Адвокати Блумберга стверджували, що їхній підзахисний страждає бібліоманією - любов'ю до книг, що й змушувала його рік за роком подорожувати  Америкою та Канадою в пошуках рідкісних видань. Сищики  були здивовані тим, що Стівен не продав жодної книги, а ретельно зберігав їх в добре систематизованій особистій бібліотеці. На запитання, чому він крав книги, він без роздумів відповів, що робив це не заради власної вигоди, а лише для того, щоб зберегти рідкісні книги, щоб не дати державі заволодіти ними і тим самим позбавити простих американців щастя доторкнутися до справжньої історії країни.
   Після першого затримання Стівена у березні 1990 р., у ході якого й виявилася його бібліотека рідкісних видань, думки американців розділилися. Одні стверджували, що ця людина  небезпечна для держави і людей і, незважаючи на свої «добрі» мотиви, зобов'язана бути покарана. Знайшлося у нього і чимало прихильників, які почасти погодилися з тим, що отримати рідкісну книгу в бібліотеці стає все складніше, і з часом колекційні видання зовсім пропадають з полиць, а на зміну їм приходять сучасні копії. Але рішення суду було чітким - «винен».
   Пристрасть до книг Стівен виявив ще дитиною, коли кожен день проходив повз особняки, побудовані в стилі Вікторіанської епохи. Поступово інтерес привів його до дверей цих особняків, де він відкручував дверні ручки і знімав дивовижні скла. Незабаром він відкрив для себе антикварні магазини і лавки зі старими книгами. Потім молодий чоловік почав приходити до бібліотек університетів, а повертатися додому з книгами в рюкзаку. З того самого моменту він просто не міг себе зупинити. Як він зізнався на суді, він прочитав всі вкрадені ним книги, упевнений в тому, що коли-небудь їх у нього віднімуть, і тоді він зможе переказати їхній зміст.
   Після вироку Стівен провів у в'язниці більше 4 років, але, варто йому було знову опинитися на волі, продовжив красти книги і предмети старовини з музеїв, бібліотек та антикварних магазинів. Кілька разів він був затриманий, знову провів кілька місяців у в'язниці, але щоразу повертався до зала суду. Його колекція була передана бібліотекам США, частина книг повернулася на свої колишні місця через понад 20 років після зникнення.
   Книги, знайдені в будинку Стівена, були оцінені в 20 млн доларів, проте згодом, після ретельного вивчення, сума знизилася до 5,3 млн. Експерти досі не розуміють, як йому вдалося роздобути настільки рідкісні книги і манускрипти. Так, в його колекції була копія першого видання «Хатини дядька Тома» Гаррієт Бічер-Стоу і Біблія ХVІ століття.
   Сьогодні Стівен живе в Айові, над ним встановлено ретельне спостереження. Незважаючи на всю критику його діяльності, Стівен Блумберг зумів увійти в історію США, як найуспішніший книжковий злодій.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий