среда, января 11, 2017

Найвідоміші книги Карела Чапека

9 січня - день народження відомого чеського письменника Карела Чапека. Яскравий журналіст, дотепний публіцист, він писав чутливі фейлетони, нариси, статті, непогано малював, досить вдало ілюструючи власні твори. З усіх талантів, якими природа щедро наділила Карела Чапека, один був визначальний - працьовитість. Якось на запитання журналіста: «що ви робите, коли вам нічого робити?» - він відповів: «працюю».

Жахи Першої світової війни сформували світогляд письменника як прихильника демократії і гуманізму. Цьому кредо він залишився вірним усе життя. Уже будучи знаменитим і затребуваним, письменник був змушений емігрувати, адже в Чехії в 1930-х роках дотримуватися антифашистських переконань було досить небезпечно.
Чапек уміло поєднував у своїй творчості науково-фантастичні, утопічні мотиви і сатиру. Саме він придумав термін «робот», ввівши в дію п’єси «RUR» людиноподібні механізми.
Письменник створив багато творів різної тематики і жанрів - від дитячих казок до філософських детективів. Він вважав за необхідне попередити людство про загрози небезпечного застосування технологій, хоча тоді вони були і не настільки розвиненими, як зараз. Його твори мали на меті переконати кожного в абсурдності воєн, і це стало його духовним заповітом.
Пропонуємо згадати найвідоміші книги Карела Чапека.
«Війна з саламандрами» - вершина творчості письменника, де він виступав проти знецінення людських відносин і фашизму. Це не тільки утопія, але і роман-попередження. Нешкідливі істоти саламандри на сторінках роману перетворюються на руйнівну силу, що загрожує всьому людству.
«R.U.R.». Дія пєси розгортається на фабриці, де виробляють «штучних людей» - роботів. Вони цілком здатні міркувати, але при цьому, здається, завжди раді служити людству. Головне питання твору - чи справедливо їх експлуатувати і до яких наслідків це може обернутися.
«Фабрика абсолюту» - роман, що розповідає про винахід «божественної» енергії - «абсолюту», перевиробництво якого призводить до світової війни.
«Засіб Макропулоса» - комедія з двома переплетеними сюжетними лініями. Одна - про розпусну і зухвалу співачку, яка живе під різними іменами більше трьохсот років завдяки прийнятому нею еліксиру життя. Термін дії його добігає кінця, і вона відчайдушно шукає його рецепт. Друга лінія - тяжба, яка триває більше ста років за маєток з багатими родовищами вугілля. Автор розмірковує про цінності життя і безсмертя. І робить висновок - вічне життя не потрібне.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий