четверг, сентября 17, 2020

Тролінг: між минулим та сучасним


      Сьогодні віртуальна реальність і соціальні мережі створюють в деякому розумінні власний всесвіт, де кожен може вести себе як завгодно, не контролювати своїх емоцій. Іноді буває, що людина  в інтернет-просторі зустрічається з хамством, грубістю та агресією на свою адресу, тобто стикається з так званим тролінгом.

Риторика ненависті у суспільстві  існувала  вже давно, лише інструменти колись були іншими. Ще в Стародавній Греції боялися гострого слівця поетів і їхніх знущальних віршів, написаних ямбом і гекзаметром.

За допомогою своїх сатиричних і викривальних рядків поети привертали увагу до неналежної поведінки окремих особистостей. Так, збірник уїдливих поем, написаних античним філософом-скептиком Тимоном з Фліунта в 250 р. до н.е.  і спрямований проти філософів-сучасників, назвали «образою всьому роду людському».

В Італії часів Ренесансу люди, які самі не володіли пером, навіть спеціально наймали поетів, щоб ті за допомогою римованих рядків чорнили їхніх супротивників. Найвідомішим з таких поетів був сатирик П'єтро Аретіно, який писав дотепні епіграми на всіх, хто попадався йому під гарячу руку. У 1525 р він опублікував спрямований проти вищого духовенства пасквіль, що ледь не коштував йому життя. Аретино втік до Венеції, де жив під заступництвом відразу двох європейських правителів, Карла V і Франциска I, кожен з яких платив поетові пенсію в надії, що той буде своїм пером докучати іншому государю.

Часи минають, змінююється й наше середовище. Пропонуємо  побільше читати книжок та бути взаємоввічливими один до одного. Нехай у нашому сучасному житті не буде місця для пережитків минулого.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий