четверг, июня 17, 2021

Чи насправді надлишок ілюстрацій у книгах заважає дітям зрозуміти прочитане?


        Американські вчені з’ясували, що завелика кількість візуальних зображень у дитячих книжках відволікає дитину від тексту і заважає їй зрозуміти прочитане. Своє дослідження науковці опублікували в журналі «npj Science of Learning».

Так, вчені написали невелику книжку про рибку Френкі й оформили її картинками. Варіантів книжки було два: у першому картинок було багато, а також був яскравий фон, у другому на ілюстраціях залишили тільки важливі для розуміння розповіді обєкти.

У дослідженні взяли участь 60 учнів першого і другого класу (виходячи з системи американської освіти, дітям було від 5 до 7 років, і вони тільки вчилися читати). Дітей розділили на дві групи: кожній видали один варіант книжки. Третій, додатковий варіант книжки, був схожий на перший – з тією відмінністю, що текст розташовувався на виділеному білому тлі. Цей варіант використовували в додатковому експерименті.

Виявилося, що діти, які читали книжку з мінімальною кількістю ілюстрацій, насправді розуміли набагато більше, чим ті, які читали книги з багатьма ілюстраціями.

Далі дослідники використали айтрекер, щоб перевірити, як часто діти відволікаються від читання. Як з’ясувалося, коли картинок більше, діти значно частіше переводять погляд на них з тексту. Для того щоб переконатися в тому, що причиною відволікання дітей стали саме картинки, вчені провели додатковий експеримент. Іншим дітям показували два варіанти книжки: ту, в якій картинок було мало, і третю, в якій картинок було багато, але текст розташовувався на білому тлі так, щоб його прочитанню нічого не заважало. Таким чином вчені підтвердили результати попереднього експерименту: вони довели, що дітей від читання насправді відволікає велика кількість картинок.

Вважається, що дітей необхідно вчити читати якомога раніше, бажано – починаючи від чотирьох років, щоб до молодшого шкільного віку (шість-сім років) навичка вже повністю сформувалася.

Але навчити дитину часто стає непростим завданням – багато в чому через відсутність мотивації зацікавленості. Справитися з цим допомагають барвисті ілюстрації, що часто використовують в дитячих книжках: наприклад, вивчити букву «А» дитині буде набагато легше, якщо вона співвіднесе її з предметом, назва якого на цю букву починається.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий