среда, мая 29, 2013

Заборонені книги


Протягом усієї історії людства художня література часто зазнавала утисків цензури. Найчастіше до списку заборонених потрапляли  книги,  що суперечили прийнятим політичним, релігійним, соціальним або сексуальним нормам.  
Але в історії багато разів заборони різного роду поширювалися на книги, що володіли значною художньою та ідейною цінністю. Пропонуємо вам найкращі з них.
   
«Декамерон» (1354). З поширенням друкарства твір італійського письменника і поета  Джованні Боккаччо став одним із перших світових бестселерів. Популярність його була надзвичайно високою. Але історії, що розповідають один одному герої книги, майже всі мають фривольний сюжет.  Звичайно, католицька церква схвалити подібної розв’язності не могла, і у 1559 р. «Декамерон» був включений до переліку заборонених книг.
 На сьогоднішній день книга є однією з найзначніших літературних пам’яток італійського Відродження у літературі.

«Страждання юного Вертера» (1774). Сентиментальний роман німецького письменника і поета Йоганна  Гете про чутливого юнака Вертера мав такий успіх у публіки, а ідеї роману, зокрема протест проти моралі і раціоналізму старшого покоління, були зустрінуті з таким ентузіазмом, що суспільство буквально охопила «вертеровська лихоманка». Але найжахливіше, що по Німеччині прокотилася хвиля суїцидів «в дусі Вертера», а в кишенях молодих самогубців знаходили злощасний роман.
За заборону книги виступало духовенство та викладачі Лейпцігського університету, а в 1776 р. переклад книги був заборонений у Данії. Сьогодні цей роман  визнано одним з кращих творів про любов.

«Грона гніву» (1939). Роман американського письменника Джона Стейнбека, що удостоєний Пуліцерівської премії, розповідає про сумнозвісні  наслідки Великої Депресії для сільської бідноти. Сфокусувавши увагу читача на родині з Оклахоми, яка покинула рідний дім через посуху, економічну кризу і поїхала до Каліфорнії у пошуках заробітку, письменник показує справжню людську трагедію.
Не дивлячись на те, що літературна еліта із захопленням прийняла книгу, її офіційно заборонили у США. Люди були шоковані описом бідності. За словами автора, написане ним було навіть облагородженою версією того, що насправді відбувалося в поселеннях вимушених трудових переселенців.

«Лоліта» (1955). Головна тема книги російського письменника Володимира Набокова - історія чоловіка та його хворобливого захоплення молодими дівчатами, «німфетками», - як він їх називає. Випробовуючи потяг до 12-річної дівчинки, він вступає в шлюб з її матір'ю, щоб прикрити свою гріховну пристрасть.
Після того, як редактор британської газети «Сандей Експрес» назвав роман Набокова «найбруднішою книгою, яку я коли-небудь читав», видавництво вилучило всі її примірники з тиражу під приводом їхнього порнографічного змісту. Французи заборонили книгу на наступний рік. Але, от що дивно, її без проблем опублікували у США.

«Бойня номер 5» (1969). Книга американського письменника Курта Воннегута розповідає про  солдата, який потрапляє у полон до німців і утримується під вартою в Дрездені, у старій бойні номер 5. Під час бомбардування міста він з товаришами ховається у глибокому підвалі, де йому приходять бачення минулого і майбутнього, в тому числі і його власної смерті.
У США книга була заборонена, щоб не піддавати психіку дітей випробуванню похмурими сценами з книги. Твір досі відноситься до списку 100 книг, що найчастіше підпадають під обмеження у видачі широким колам населення в Асоціації Американських бібліотекарів. «Сатанинські вірші» (1989). Розповідаючи у дусі магічного реалізму про життя індійського емігранта у сучасній Британії і торкнувшись деяких аспектів ісламізму, британський письменник індійського походження Салман Рушді викликав гнів правовірних мусульман: його книга заборонена в Індії, Пакистані, Ірані. Сам автор був навіть заочно засуджений до смерті іранським духовним лідером і був змушений  довгі роки ховатися під захистом спецслужб.
Зараз ажіотаж спав, проте книга, як і раніше, залишається забороненою. С. Рушді ж відзначає, що сьогодні йому взагалі навряд чи вдалося б опублікувати цей твір через повсюдну атмосферу страху і нервозності.


«Американський психопат» (1991) У романі сучасного американського письменника Брета Істона Елліса розповідається  історія  процвітаючого бізнесмена і серійного вбивці, що побудована на описі досвіду проживання в одному з благополучних районів Нью-Йорка у 80-ті роки ХХ ст.
 У Німеччині роман визнали шкідливим для неповнолітніх і обмежили його продаж. До недавнього часу книга була під забороною у Канаді та австралійському штаті Квінсленд. Той, хто бачив фільм за книгою, зрозуміє, чому її заборонили.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий