среда, мая 08, 2013

Згадаємо кращі книги про війну


З кожним роком все менше можливостей дізнатися про Другу світову війну від її безпосередніх свідків та учасників. «Як це було?» - все рідше запитують дідусів і бабусь, все частіше звертаються до книг, до голосів  героїв, які пішли.
     Велика Вітчизняна війна - це наша пам'ять, і кращі книги про війну допомагають її зберегти.


Костянтин Симонов «Живі і мертві». Трилогія вважається першим «панорамним» романом, що представляє широку картину подій Великої Вітчизняної війни. У центрі твору - людина на війні. Письменник розкриває долі понад 200 героїв. Один з центральних образів книги - командарм Серпилін. Замислюючись над невдачами радянської армії, він приходить до істинного розуміння суті війни та ролі Сталіна, в чому простежуються роздуми самого автора.

Віктор Некрасов «В окопах Сталінграда». Це одна з найправдивіших історій  про Велику Вітчизняну війну. Головне у творі - правда про нелюдськість війн, «справедливих» і «несправедливих», в його основі - глибоко захований бунт проти ідеї «людини-гвинтика».  На поверхні оповідання - військовий побут і народний героїзм, побачений очима інтелігента.
 Книга, що отримала Сталінську премію у 1947 р., а потім внесена до «чорного списку», була вилучена з бібліотек і певний час була бібліографічною рідкістю.

Борис Васильєв «А зорі тут тихі...» «У війни не жіноче обличчя», - ці слова, точно передають безжальну та протиприродну суть будь-якої війни. Темі жіночої долі на війні присвячена ця широковідома повість, що розповідає про подвиг п'яти дівчат-зенітниць та їхнього командира.

 Віктор Астаф'єв «Прокляті та вбиті». Пережите на війні, війна, якою бачив її автор на передовій, стали центральною темою творчості письменника. Роман наповнений неймовірною енергією опору передчасної смерті. Саме цим твором письменник підбив підсумок своїм роздумам про війну як про «злочин проти розуму»

Еріх Марія Ремарк «Час жити і час помирати». Антивоєнний роман відомого німецького письменника дозволяє поглянути на Другу світову війну очима молодого німецького солдата. Головний герой не замислюється про жорстокість, що відбувається навколо нього, і в той же час зберігає певний моральний стрижень, що не дозволяє йому опуститися до рівня варвара в чужій країні.
Цей твір змушує кожного читача згадати про цінність найпростіших речей, зрозуміти, наскільки це добре - дихати повітрям, в якому немає запаху гару, або лягати спати, будучи впевненим у тому, що завтрашній ранок обов'язково настане.

Василь Гроссман «Життя і доля». Книга розповідає про долі людей, що стали в тій чи іншій мірі причетними до історії Сталінградської битви. Це не тільки бійці, що беруть безпосередню участь у битві, а й люди, які опинилися в місті  у самому центрі подій. Прості люди виявляли себе зовсім по-різному в цих умовах. Але кожен свято вірив, що перемога неминуча, що вони сильніше фашистів і відступати далі нікуди.
Рукопис цього роману, що носить різко антисталінський характер, був конфіскований і побачив світ лише у 1980 р.

Борис Васильєв «У списках не значився». Дія повісті розгортається на початку Великої Вітчизняної війни в обложеній німецькими загарбниками Брестської фортеці. Головний герой - лейтенант Плужников - потрапляє у фортецю, що була відокремлена    від навколишнього світу. На світанку почався бій, що тривав дев'ять місяців. Свідомість свого боргу перед батьківщиною спонукали лейтенанта битися до кінця.
Розповідаючи історію головного героя, письменник згадує про шлях, пройдений ним самим і його однолітками. Це шлях формування  людської і національної гідності, що змушує ворога віддавати честь хлопчиську, який заявляє: «Я - російський солдат».

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий