среда, февраля 05, 2014

Слова, що нам подарували письменники


Великі поети і письменники залишили нам свою спадщину у вигляді не тільки безсмертних книг, а й безсмертних нових слів, що вживаються і сьогодні. Пропонуємо вам цікаві факти щодо цього.


М.М. Карамзін збагатив російську лексику чудовими словами, аналогів яких раніше не існувало, а тепер здається, що вони були завжди - «впечатление», «влияние», «трогательный», «занимательный»,  «эстетический»,  «промышленность», «эпоха», «сцена», «гармония», «катастрофа». 

Кажуть, що Ф.М. Достоєвський дуже пишався словом «стушеваться», що його придумав сам. Слово набуло поширення ще за життя письменника.

У своїх сатиричних творах М.Є. Салтиков-Щедрін придумав кілька слів, одне з них - «головотяпство».

Безліч слів у російській мові з'явилося завдяки поетам-футуристам. Наприклад, слово «бездарь»  (до речі, спочатку його вимовляли з наголосом на другому складі: бездáрь) вперше вжив Ігор Северянін.

Слово «хлыщ»,  що позначає франтуватого  та легковажного юнака, ввів у широкий обіг письменник І.І. Панаєв, який опублікував цілу серію нарисів про цих людей.

Слово «инопланетянин»  було придумано  письменником-фантастом О.П. Казанцевим для свого роману «Планета бурь».Зарубіжні письменники теж постаралися на ниві словотворчості.
Слово «лилипут»   побачило світ у 1727 р., коли вийшла книга «Подорожі Гуллівера». Вважається, що вигадав його Джонатан Свіфт. Однак деякі дослідники мови посилаються на те, що у письменника були свої джерела натхнення. Так, прабатьком цього слова  могло стати італійське слово «путто», тобто крихта, немовля.

Слово «робот» уперше зустрічається в творі чеського письменника Карела Чапека «РУР».

 Слово «утопия» придумав Томас Мор, який так і назвав свій твір.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий