понедельник, февраля 06, 2017

Найкраща бібліотека 2016 рокуПортова зона м. Орхус (Данія) тривалий час була занедбана. Індустріальний пейзаж, велика транспортна розв’язка, пустирі, пилюка — хоч місце й недалеко від центру, затримуватись тут не хотілось. Мерія цього другого за кількістю населення міста роками планувала оживити територію. У 2005 р. визріла ідея: збудувати на вільному місці великий громадський центр. В основу центру вирішено поставити знання — тому більшість його площі займає нова міська бібліотека.


Спершу чіткої ідеї, як виглядатиме й функціонуватиме майбутній громадський простір, не було. Орхусці захотіли побудувати дитячі майданчики, виділити місця для автомобільної парковки та проведення майстер-класів і концертів. У 2009 р. датське архітекторське бюро «Schmidt hammer lassen» перемогло в конкурсі на будівництво нового центру. Його назвали «Dokk1» — як данину вантажним докам, що раніше тут були.

Одразу біля будівлі проходить лінія місцевої електрички, поряд також жваве автомобільне шосе й поромна станція з рейсами на Копенгаген. Цьому місцю судилося бути хабом (від англ. hub - місце, де зустрічається багато шляхів і напрямків) — точкою перетину людей, знань, емоцій та культур. Тому включили у проект і станцію електрички. Одразу з поїзда люди можуть пройти до невеликих крамниць та муніципального сервісного центру. А піднявшись вище, потраплять у величезний, на 18 тис. кв. м., бібліотечний простір на два поверхи. Там немає стін: усе розмежовано стелажами, диванами, лампами та зрідка бар’єрами.

Акцент у «Dokk1» зроблено на людях та зв’язках між ними. Тому ключовим елементом оформлення холу є великий довгий дзвін. Він дзвонить щоразу, коли в Орхуському пологовому будинку народжується дитина.

У бібліотеці враховано потреби тих, хто хоче побути на самоті: є чимало куточків, де можна усамітнитись із книжкою чи горнятком кави. «Ми ж усі люди: часом хочемо побути наодинці, інколи хочеться здалеку поспостерігати за іншими, а колись треба й побути в компанії. Ми хотіли створити місце, яке задовольняло б ці потреби. Тому головною метою при плануванні інтер’єра було створити різні типи просторів для різних способів проведення часу», — каже Марі Остергард, директор бібліотеки, яка протягом десяти років працювала над втіленням проекту.

Для тих, хто прагне соціалізуватись, теж є чимало всього - від щільної програми публічних лекцій та майстер-класів до концертів. За побажаннями містян, довкола бібліотеки облаштували три дитячі майданчики. А під землею є парковка, що варта окремої уваги - це найбільший у Європі повністю автоматизований паркувальний комплекс, на 1000 паркомісць.

Переосмислена концепція бібліотеки виявилась дуже успішною: якщо на момент відкриття «Dokk1» книгозбірня мала 1800 відвідувачів на день, то тепер — на дві тисячі більше, й цей показник продовжує зростати. «Гібридна бібліотека», як прозвали проект у світі, торік отримала відзнаку Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій (IFLA) як найкраща громадська бібліотека світу.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий