среда, апреля 09, 2014

«Циганські» книги

     8 квітня в усьому світі відзначається Міжнародний день циган. Це свято було засновано у 1971 р., коли в Лондоні відбувся перший в історії Всесвітній циганський конгрес.
  Так  вийшло, що цигани і в XXI ст. залишаються нацією, оповитою таємницями, легендами і всілякими вигадками. Ми пропонуємо згадати найвідоміші книги, головні героями яких є ці волелюбні люди.


   П. Меріме  «Кармен». Знаменита новела є вершиною творчості відомого французького письменника. В її основі - історія пристрасного кохання баска Хосе до циганки Кармен, віроломної, жорстокої і одночасно чарівної своєю внутрішньою незалежністю і свободою почуттів. Волелюбна циганка відмовляється коритися Хосе ціною власного життя.
Ця новела стала основою численних балетних, оперних, театральних вистав та екранізацій.

    О.С. Пушкін «Цигани». Найпрославленіша романтична поема геніального російського поета розповідає про любов циганки Земфіри і юнака Алеко.
  У автора було особливе ставлення до циган. Перебуваючи у південному засланні в Молдавії, він вивчав історію, фольклор, літературу і  мову циганського народу настільки, що навіть розумів розмовну мову.

    В. Гюго «Собор Паризької Богоматері». Ця книга - одна з  найпопулярніших книг на планеті - повна глибокими ідеями. Яскраві образи вуличної танцівниці, прекрасної циганки Есмеральди, закоханого в неї дзвонаря собору Нотр-Дам  Квазімодо,  священика Фролло і капітана Феба де Шатопера дані на тлі химерного і строкатого середньовічного Парижа.

   М. Горький «Макар Чудра». Твір  відомого радянського письменника розповідає легенду про кохання двох молодих циган. Лойко Зобар і Радда люблять один одного, але вона вважає, що любов - це ланцюг, що сковує її незалежність. Свобода для неї понад усе. Не витримавши спраги і неможливості володіти гордою циганкою, Лойко вбиває свою кохану.
   За мотивами цієї книги молдавський режисер Е. Лотяну зняв фільм «Табір іде в небо» (1976), що подарувала йому міжнародну славу.

    А. Калінін «Циган». У центрі відомого роману - зворушлива романтична історія  кохання цигана Будулая, людини чистої і щирої душі, та донської козачки Клавдії, яка врятувала і виростила після загибелі дружини Будулая його  сина.
  За цією  книгою  знятий відомий телесеріал (1979) з М. Волонтіром і  К. Лучко у головних ролях.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 комментарий:

  1. Чудесная идея для выставки, спасибо, Марина!
    Тем более у нас кроме вышеперечисленных есть "Цыганский роман" В.Тихвинского (о судьбах цыган в годы войны) и "Цыганскими тропами" Й.Погла (о детях из цыганского табора)

    ОтветитьУдалить