понедельник, декабря 02, 2013

Скільки у світі бібліотек?

«Скарбницею усіх багатств людського духу» називав бібліотеки видатний німецький філософ і математик Готфрід Лейбніц. Ще бібліотеки називають «стовпами цивілізації», «храмами душі». Вони завжди відігравали ключову роль у розвитку науки та культури. Якими стануть бібліотеки у XXI столітті? Чи не зникнуть вони в епоху електронної інформації, коли замість друкованих з'явилися електронні книги, коли не вщухають суперечки - «а чи є майбутнє у бібліотек»?

Нині, за даними Міжнародної Федерації Бібліотечних Асоціацій та Установ, у світі налічується більше 569,6 тис. бібліотек. Найбільші «бібліотечні» континенти - Європа (більше 440 тис. бібліотек) і Північна Америка (більше 125 тис.). Найменше бібліотек в Африці - всього 1,2 тис. бібліотечних відділень. У бібліотеках світу працюють близько 807 тис. чоловік, на їхнє утримання витрачається приблизно 8,7 трлн $ на рік. 
У бібліотеках світу зберігається понад 20 млрд книг, 1,5 млрд мікрофільмів і більше 10 млрд одиниць періодики. Найбагатшими  зібраннями володіють бібліотеки Європи (більше 16 млрд одиниць зберігання), Північної Америки (12 млрд) й Азії (1,5 млрд). При цьому Північна Америка посідає перше місце у світі за кількістю бібліотечних книг, а Європа - за розмірами газетно-журнальних зібрань.

 Абонентами бібліотек є приблизно 2,5 млрд чоловік (за оцінками Бюро Перепису Населення США  нині населення Земної кулі перевищує 6,5 млрд). За цим показником беззаперечним лідером є Європа - 1,8 млрд чол. На другому місці - Азія (215 млн) , на третьому - Північна Америка (77 млн).
За даними Інституту Статистики ЮНЕСКО, до числа країн з найбільшою кількістю бібліотечних книг на душу населення відносяться: Грузія - 16 335 книги на 1 тис. жителів, Монако (9781) , Ліхтенштейн (4968). Білорусь - на 19-му місці (667 - на 1 тис. жителів), Молдова - на 21-му (598), Росія - на 26-му (513), Україна - на 55-му (88). У середньому, на 1 тис. жителів Землі припадає 832 бібліотечні книги.
Ми глибоко переконані – у людства ніколи не зникне потреба в книгах, читанні та інформації, вона була і буде завжди. Як вірно сказав академік Дмитро Лихачов: «Якщо, не дай Бог, через війну або якийсь страшний катаклізм загинуть музеї, театри, університети, але бібліотеки яким-то чином  залишаться, -  культура буде відновлена».


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий