понедельник, декабря 09, 2013

Первинні назви відомих книг

Ті, хто ніколи не брався за написання книги, не стикався з труднощами придумування її назви, яка б запам'яталася і прославила її автора. Ось, скажімо, ми говоримо «Ідіот» - і відразу згадуємо Достоєвського, вимовляємо «Лихо з розуму» - і відразу розуміємо, що мова йде про Грибоєдова.
А чи знаєте ви, що деякі відомі нам твори могли б називатися зовсім не так, як ми звикли, якби не зауваження редактора, порада дружини або раптове осяяння? Наведемо найцікавіші приклади.


  
    «Герой нашого часу» Михайла Юрійовича Лермонтова. Спочатку письменник назвав свій роман «Один з героїв нашого століття», а редактор і видавець журналу «Вітчизняні записки» Андрій Краєвський придумав всім нам відомий заголовок.
«Гордість і упередження» Джейн Остін. Спочатку роман називався «Перші враження», але в ті ж роки у світ вийшов інший роман з подібною  назвою, так що письменниці довелося придумати інший заголовок.  До речі, її роман «Розум і почуття» (або «Почуття і чутливість») спочатку теж мав іншу назву, що складалося з імен його героїв - «Елінор і Меріен». «Великий Гетсбі» Френсіса Скотта Фіцджеральда. Автор довго сумнівався щодо назви роману, перебираючи такі варіанти, як: «Навколо сміття і мільйонерів», «Гетсбі - Золотий капелюх», «Шалений коханець», «Під Червоним, Білим, Синім» і «Бенкет Трімальхіона». А варіант «Великий Гетсбі» запропонували дружина письменника і його видавець.


 «Злочин і кара» Федора Михайловича Достоєвського. На самому початку письменник збирався написати історію про сім'ю Мармеладових і назвати її простим російським словом «П'яненькі». У процесі роботи автору прийшла думка про вбивство і «тремтячих тварюк», і роман, що став однією з візитних карток російської літератури, отримав всім відомий заголовок.


  «1984» Джорджа Оруелла. Спочатку автор хотів назвати свою працю «Остання людина в Європі», але видавець наполіг, що цей варіант потенційним читачам не сподобається. Хоча, нам здається, сьогодні така апокаліптична назва багатьом стала  б до смаку.


  «Майстер і Маргарита» Михайла Булгакова. Початкові робочі назви роману були дуже яскраві: «Чорний маг», «Копито інженера», «Жонглер з копитом», «Сатана». Але пізніше головні герої знайшли свої імена, і роман отримав назву завдяки їм.

  
    «Матренин двір» Олександра Солженіцина. Оповідання спочатку називалося «Не стоїть село без праведника». Відому нам назву було запропоновано  Олександром Твардовським, на той момент головним редактором журналу «Новий світ», в якому і був вперше опубліковано цей твір.

   «Вино з кульбаб» Рея Бредбері. Ця книга разом з іншим романом письменика замислювалися як цілісний твір з назвою «Пам'ятні сині пагорби». Але редактора налякав обсяг тексту, і він взяв для публікації лише першу частину, що мала назву «Літній ранок, літній вечір» - так вийшло «Вино з кульбаб». Другу частину письменник допрацював і назвав «Літо, прощай!».

 «Віднесені вітром» Маргарет Мітчелл. Письменниця довго не могла визначитися з назвою роману, перебираючи різні варіанти: «Я подумаю про це завтра», «Не під нашими зірками», «Нести непосильний тягар», «Мули в кінській упряжці»«Ріжок сурмить правду». Остаточно сформулювала назву, взявши рядок з вірша поета Ернеста Доусона. До речі, ім'я головної героїні Скарлетт автор придумала прямо в редакції.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий