воскресенье, августа 20, 2017

Шарль Де Костер: «Щасливий той, хто в чорні дні збереже чистоту серця»

20 серпня виповнюється 190 років від дня народження Шарля Де Костера - бельгійського франкомовного письменника, автора найвідомішого роману «Легенда про Тіля Уленшпігеля та Ламме Гудзака».
Шарль Де Костер народився у Мюнхені, але його батько, Югюстен Де Костер був уродженцем Льєжа, який на той час працював у папського нунція у столиці Баварії, але незабаром повернувся до Бельгії. Своє трудове життя розпочав Шарль роботою у Брюссельському банку, але у 1850 р. вступив до Вільного університету Брюсселя. Закінчивши університет де Костер деякий час служив у державному архіві, де ознайомився з матеріалами, що значно допомогли йому у подальшій літературній праці.  Він був серед засновників невеликого літературного клубу під назвою «Товариство веселих», з якого вийшло чимало літературних талантів.  


У 1858 р. світ побачила  книга «Фламандські легенди» Шарля Де Костера, а дещо пізніше була надрукована  збірка новел «Брабансонські казки». Але ці видання  залишились майже непоміченими.
Вершиною творчості Шарля де Костера стала книга «Легенда про Тіля Уленшпігеля та Ламме Гудзака», що була видана у 1867 р.  Де Костер готувався до написання своєї епопеї про гезів десять років. Його героя - Уленшпігеля – порівнювали з Дон Кіхотом Мігеля де Сервантеса Сааведра та  Панургом Франсуа Рабле. Він був представником фламандця ІV століття, а історія його воскресіння сприймалася як алегорія на долю його народу. В образі блазня Уленшпігель забавляє короля, під виглядом живописця проникає в палац ландграфа, в одязі селянина, підмайстра та солдата відвідує міста і села, заглядає у будинки городян, трактири і майстерні ремісників. Він  бачить, що його країна простягається перед ним помостом для містерій, що вгорі розмістилися «кровопивці народні, внизу - жертви, вгорі - грабіжники-шершні, внизу - працьовиті бджоли, а в небесах кров'ю закінчуються рани Христові».
Невгамовний забавник стал улюбленим героєм для багатьох поколінь читачів, але самому письменнику його головна книга не принесла за життя ні слави, ні поліпшення матеріального становища. Роман, що читали у всьому світі, на жаль, не набув популярності у Бельгії, оскільки на той час  не відповідав стандартам бельгійського націоналізму.
У 1870 р. Шарля де Костера  запросили викладати французьку літературу у військову школу. Робота у школі не позбавила письменника від бідності, кредитори наклали арешт на його платню. Але він продовжував писати.
Шарль Де Костер помер 2 травня 1879 р. від туберкульозу і діабету, не доживши до 52 років.
Сьогодні автор «Легенди про Тіля Уленшпігеля та Ламме Гудзака» вважається одним із головних фундаторов бельгійської літератури, а його книга залишається актуальною  для  сучасної читацької аудиторії.

Про Уленшпігеля склав симфонічну поему німецький композитор Ріхард Штраус, а відомий нідерландський режисер-документаліст Йоріс Івенс у 1956 р. зняв  ігровий фільм про його пригоди. Головну роль в ньому зіграв легендарний актор  Жерар Філіп.  Через двадцять років  радянські режисери Олександр Алов і Володимир  Наумов зняли багатогодинну кіноепопею, де детально і виразно перенесли на екран сюжет і персонажів роману де Костера.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий