понедельник, августа 14, 2017

Джон Голсуорсі: Письменник високого мистецтва

14 серпня виповнюється 150 років від дня народження Джона Голсуорсі - англійського  прозаїка, драматурга  і поета, лауреата Нобелівської премії.  Письменник народився в містечку Кумі, графстві Суррей, в заможній буржуазній сім'ї.
Єдиний син, багатого юриста, директора Лондонської компанії (Джона Голсуорсі) і Бланш (Бартл) Голсуорсі, він здобув освіту в Харроу і Оксфордському університеті. Ставши в 1890 р. адвокатом, він так і не зайнявся юридичною практикою, вважаючи за краще жити в своє задоволення, багато читати і подорожувати.


У віці 28 років Джон Голсуорсі вирішує стати письменником і у 1897 р. випускає свою першу книгу - збірник оповідань «Чотири вітри» під псевдонімом Джон Сінджон.
Перший роман письменника «Джоселін»  з'явився роком пізніше, другий – «Вілла Рубейн» у 1900 р, а наступний збірник оповідань, що вийшов ще через рік, вже містив згадку про сім'ю Форсайтів, яку автор мав увічнити в книгах більш пізнього часу. Протягом трьох років, під впливом Тургенєва, Мопассана  та Льва Толстого,  Голсуорсі писав і переписував свою п'яту книгу  «Острів фарисеїв» - перший роман, який він надрукував під своїм справжнім ім'ям.
Після смерті батька Джон  отримав спадок та одружився на колишній дружині свого двоюрідного брата Аді. Можливість жити разом, не ховаючись, після дев'яти років громадського осуду, різких нападок з боку рідних і друзів надихнула його на роман «Власник», який приніс автору репутацію серйозного письменника та став найвідомішим з його творів. «Власник» явився першим томом трилогії «Саги про Форсайтів». До Форсайт Голсуорсі не повертався аж до кінця першої світової війни, проте за цей час випустив три романи: «Садибу» (1907), «Братерство» (1909), «Патрицій» (1911).
У 1917 р. Джон Голсуорсі  відмовився від лицарського звання, вважаючи, що письменники і реформатори не повинні мати титули. На початку наступного року письменник випустив збірку  новел, під назвою «П'ять історій». В новелі «Останнє літо Форсайта», яка  стала інтерлюдією першого тому «Саги про Форсайтів»,  Голсуорсі знову повертається до родини Форсайтів. Другий том «Саги про Форсайтів» під назвою «В  зашморгу»  з’явився у 1920 р., а останню частину трилогії «Здаємо в оренду»  було надруковано у 1921 р..
У 1922 р. вийшло самостійне однотомне видання  «Саги про Форсайтів»,    що мало колосальний успіх, завдяки якому Голсуорсі став провідною фігурою в англо-американській літературі.

Кращим пам’ятником Джону Голсуорсі є міжнародний Пен-клуб -  письменницька організація, що і сьогодні стоїть на сторожі свободи творчості.  Створивши її у 1921 р.,  до кінця свого життя Джон  підтримував її за свій рахунок.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий