вторник, июля 07, 2015

Юрій Смолич: літописець свого віку

   
  8 липня 2015 р. виповнюється 115 років від дня народження українського письменника, журналіста та театрального критика Юрія Корнійовича Смолича. На  долю письменника випало пережити дві світові війни, лихоліття 1918-1921 років, близько знати діячів Розстріляного Відродження, бути безпосереднім свідком і учасником літературно-письменницького життя України.
  Юрій Корнійович проявив себе в різних жанрах – від епопей, фантастичних і пригодницьких оповідей до біографічних переказів, багато писав й для театру. У багатьох  своїх книгах він намагався  відобразити  історичні події  й процеси та відтворити живі, реальні образи людей тієї пори.
   Пропонуємо  згадати кращі твори письменника.


 «Дитинство». «Наші тайни». «Вісімнадцятирічні».  Цю трилогію можна вважати  автобіографією письменника. Це історія покоління ровесників століття, чиє дитинство припало на час російсько-японської війни і революції 1905 року, юність співпала  з початком Першої світової війни, а роки змужніння - з періодом боротьби за радянську владу на Україні. Герої книги - гімназисти-старшокласники та випускники - стали активними учасниками бойових дій.

  «Мир хатам, війна палацам». «Реве та стогне Дніпр широкий». Змінюються часи, змінюються епохи, а з ними змінюються наші погляди на ті чи інші історичні події. Але хто може сказати цілком впевнено, як треба розставити всі крапки над «і», як все було насправді і хто був правий чи винний? Особливо якщо це стосується таких складних та неоднозначних подій, як, наприклад, події в Україні між двома революціями 1917 року — лютневою та жовтневою. Саме ці часи описані в  дилогії. Герої роману - представники різних соціальних верств суспільства. Автор показує складні переплетення соціальних відносин того часу. Це — епічна картина, погляд людини, яка бачила ті події своїми очима. І тому ці твори, поза всякими сумнівами, будуть цікавими сучасному читачеві, який не байдужий до історії рідної країни.

  «Вони не пройшли».  Роман присвячений  діяльності підпілля в окупованому фашистами Харкові.

  «Розповідь про неспокій». З цієї книги  починається цикл мемуарів  про літературні події  у  Києву та Харкові у 20-30-х роках минулого століття. Письменник показує  власну картину літературного життя країни.
  

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий