среда, ноября 11, 2015

Хто був прототипом Остапа Бендера?

  Про Остапа Бендера знають усі. Якщо хто і не читав творів Ільфа і Петрова, то напевно дивився одну з численних екранізацій про пригоди великого комбінатора. Відомо, що Остап Бендер - образ збірний. Однак у нього все-таки був прототип, та ще й який! Звали його Осип (Остап) Шор.
  Осип Шор народився в Нікополі (Дніпропетровська  область)  і схильність до авантюр, як й годиться, виявив ще в студентські роки. Великою мрією Осипа було виїхати до Бразилії або Аргентини, тому він навіть почав по-особливому одягатися: носив світлий одяг, білий капітанський картуз і, звичайно ж, шарф. Повертаючись з Петрограда, де він рік навчався у Технологічному інституті, Шор, не маючи ні грошей, ні професії, представлявся то шаховим гросмейстером, то сучасним художником, то членом антирадянської партії, який ховається. Завдяки цим навичкам він доїхав до Одеси, де поступив на службу  у карний розшук і вів боротьбу з місцевим бандитизмом. Звідси шанобливе ставлення Остапа Бендера до Кримінального кодексу!
  Шор був цікавим розповідачем з великим досвідом авантюрних пригод. Якось він розповів про них відомому письменнику Валентину Катаєву, у якого зародилася ідея описати його пригоди. Цією ідеєю Катаєв поділився з невідомим тоді журналістом Іллею Ільфом і своїм молодшим братом Євгеном Петровим та запропонував спільно написати книгу: Ільф і Петров готуватимуть за гонорар чернетки і варіанти, а Катаєв стане редактором і автором. Однак Ільф і Петров вирішили написати книгу самостійно. Так з'явилися знамениті «Дванадцять стільців» - роман, значною мірою заснований на викладі авантюрних пригод Осипа Шора, що придбав велику популярність і став культовою книгою.
  Осип Шор дожив майже до 80 років. Він вийшов на пенсію за інвалідністю, але до останніх років життя працював провідником поїзда Москва-Ташкент. 15 днів він їхав на поїзді до Ташкента, 15 днів - назад до Москви. Місяць жив у сестри в столиці в крихітній кімнаті, носив потертий макінтош і сандалети і в останні роки вже ні з ким не спілкувався.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий