понедельник, сентября 30, 2013

Бібліотеки у цифровому столітті


Щоб зберегти своє значення у сучасному світі, споруди, де люди зустрічаються з книгами, стають іншими. Ми вирішили простежити, як концептуально і функціонально трансформуються бібліотеки у порівнянні з часами, коли ще не було Інтернету.
Пропонуємо декілька характерних прикладів таких архітектурних «бібліомутацій».


Показовий приклад - Нью-Йоркська публічна бібліотека, якою зараз зайнявся британський архітектор Норман Фостер. Він хоче перетворити закриті службові приміщення, семиповерхове книгосховище, на публічний простір. Згідно з його пропозицією, багаторівнева будівля з відкритими полицями повинна стати територією не тільки для читання, але й для спілкування  та обміну думками. Всередині будівлі з'явиться свого роду міська площа у 10 тис. кв. метрів. Не всі згодні з втручанням в історичну архітектуру, але справа йде до того, що його ідея переможе.

Інтер'єр бібліотеки Абердинського університету (Шотландія) побудований навколо багаторівневої рампи, що грає роль стрижневого суспільного простору. Знизу відкривається запаморочлива панорама, що притягує погляд. А зовні увагу до простої кубічної будівлі привертає фасад зі складним візерунком, виконаним зі скла та пластику.

Стіни бібліотеки у Канадзаві (Японія) поцятковані отворами-ілюмінаторами. Таким чином, архітектори забезпечили рівномірне розсіяне світло у читальному залі та інших приміщеннях. Будівлі  втілює одну важливу особливість сучасних бібліотек. Вони все частіше грають ролі багатофункціональних культурних центрів, куди ходять не тільки за книжками, а й  подивитися кіно,  послухати лекції, дізнатися останні міські новини.

Нові бібліотеки заманюють візуальною відкритістю  та доступністю. Одним з таких прикладів є «Книжкова гора» в Спейкеніссе (Нідерланди). Це прозора піраміда, нутрощі якої чудово проглядаються з боку міської ринкової площі. Всередині немає звичних читальних залів та книжкових стелажів. Є багаторівнева конструкція, що обрамлена книжковими полицями.
Все це нагадує подорож по гірській дорозі. Архітектори навіть підрахували протяжність шляху - 480 м. Полиці грають у дизайні ключову роль. З них зроблені парапети галерей, перила сходів, інформаційні столи, стійки бібліотекарів і навіть барна стійка.

 Серед сучасних тенденцій, які використовують при будівництві бібліотек, одну, дуже важливу, можна сформулювати так - якщо раніше люди ходили за книгою (діставали по знайомству, купували, передплачували, брали почитати на ніч), то тепер книга сама пішла до людей.

 Ряд прикладів (міні-бібліотеки на книжкових зупинках, хати-читальні у дворах житлових будинків)  можемо доповнити концепцією мобільної бібліотеки  або бібліотеки на колесах, розробленої мексиканськими дизайнерами на платформі вантажівки. Площа її невелика - близько 20 кв. м, проте жителі віддалених районів Мехіко і сільської місцевості вже отримали можливість гідно оцінити це нововведення.
Машина обладнана  гідравлічними платформами, що піднімають читачів під стелю, де розташовуються висувні полиці-лотки з книгами. Ці ж платформи служать місцями для сидіння. Вантажівка може працювати навіть вночі, оскільки обладнана власним електрогенератором. Мобільну бібліотеку використовують як лекторій, майданчик для презентацій книг, фільмів, приміщення для проведення громадських зборів та поетичних читань.

 Таким чином, сьогодні відбувається не тільки технічне переозброєння бібліотек (оцифровка фонду, створення на базі бібліотек мультимедійних та інформаційних центрів, організація віддаленого доступу до рідкісних книг), але очевидні і архітектурно-дизайнерські перетворення, спрямовані на створення або облаштування простору, в якому буде комфортно знаходитися і працювати сучасній людині.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий