пятница, ноября 08, 2013

Роману «451 градус за Фаренгейтом» - 60 років

60 років тому, 20 жовтня 1953 р.,  вперше був опублікований знаменитий науково-фантастичний роман-антиутопія Рея Бредбері «451 градус за Фаренгейтом», що до цих пір залишається однією з найбільш читаних у світі книг. У романі письменник описав тоталітарне суспільство майбутнього, що спирається на масову культуру і споживче мислення. Все, що змушує людей замислюватися про життя і фантазувати - заборонено законом і підлягає спаленню. У першу чергу це стосується книг.
Ми пропонує вашій увазі цікаві факти щодо головного роману Рея Бредбері.


У 1967 р. видавництво «Ballantine Books» почало публікацію спеціального видання книги для середніх шкіл. Понад 75 фраз були змінені, щоб виключити звичні для письменника лайки. Два фрагменти були переписані, однак позначок про внесені корективи не було, і більшість читачів навіть не здогадувалася про них, оскільки мало хто читав оригінальну версію. У 1980 р. друг письменника звернув його увагу на скорочення, і автор книги зажадав від видавництва припинити публікації скорочених версій, замінивши їх повною. Видавець погодився.

У своєму романі письменник описав багато предметів і явищ, що з'явилися через багато років - наприклад, радіоприймачі типу «Ракушка» - аналог сучасних портативних радіоприймачів, перша модель яких з'явилася у 1979 р. У тексті згадується, що зображення передається на екрані «в кольорі та об'ємі», тобто діє кольорове телебачення, що підтримує 3D-зображення. «Телевізійні стіни» - аналог сучасних плоских телевізійних панелей.

У СРСР роман вперше було видано у 1956 р. Як не дивно, негативні відгуки в ідеологічних журналах не призвели до заборони книги. До речі, описані в романі «люди-книги» існували у Радянському Союзі: у системі радянських таборів заборона на деякі книги «не тієї спрямованості» призвела до того, що зеки заучували ті чи інші твори напам'ять, передаючи надалі їхній зміст іншим ув'язненим. Володимир Гіляровський у своїй книзі «Москва і москвичі» розповідає про пожежників, на яких було покладено обов'язок палити заборонені цензурою книги.

У 1966 р. роман був екранізований Франсуа Трюффо. Це був його перший кольоровий фільм і єдиний, знятий англійською мовою. За сюжетом картина місцями відрізняється від книги. Наприклад, Кларісс виживає і в кінці залишає місто разом з Монтегом, а старий Фабер, який у романі грає важливу роль, практично не з'являється у фільмі. Серед спалених у картині книг можна виявити твори й самого  Бредбері: «Марсіанські хроніки» і, власне, «451 градус за Фаренгейтом». Трюффо говорив, що мріяв екранізувати роман тому, що його завжди приваблювала ідея змусити акторів читати книги прямо в кадрі.

У 2002 р. ідея Бредбері була використана при створенні фільму- антиутопії «Еквілібріум», де було зображено досить схоже тоталітарне суспільство, в якому спалюють книги та інші твори мистецтва, а будь-які емоції заборонені.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий