понедельник, ноября 11, 2013

Літературні герої, що стали символами

У наш час просунуті мас-медіа дуже люблять піддавати всіляким рейтингам все: будь то новини, аналітичні і споживчі програми та публікації. І літературу це новомодне явище не обійшло стороною. Самі того не підозрюючи, популярні літературні герої різних народів виявилися символами національної ідентичності, що прославляють батьківщину:  кожен - свою і кожен - по-своєму.
 Ми вирішили згадати тих, кому це вдалося, кого можна назвати національним героєм своєї країни.


Одіссей. Грецію, звичайно ж, прославив легендарний цар Ітаки, про якого ми знаємо завдяки геніальному поетові Гомеру. «Різноманітний» Одіссей, як характеризує  його автор, відмінно ілюструє авантюрний характер стародавніх греків, які зважилися на колонізацію Середземномор'я. Хитрий і спритний цар Ітаки зазнав 20 років війни, поневірянь і гнів богів, щоб врешті-решт з комфортом влаштуватися у родовому гнізді. Фінал епосу для Греції й сьогодні не позбувся свого оптимістичного звучання.

Алі-Баба. Близький Схід і світ арабської культури неможливо собі уявити без збірки казок «Тисяча й одна ніч» і талановитого шахрая  Алі-Баби. Обдуривши  40 розбійників і отримавши волею випадку багатство, хитрий Алі-Баба примудряється його зберегти для себе. Чи це не межа мрій будь-якого сучасного арабського бідняка? Легенда витримала безліч перекладів, а в  XVIII ст. заново відкрила Європі світ арабської культури.

Дон Кіхот. У світовій культурі Лицар сумного образу став символом, а в Іспанії ще й брендом. Ідальго та його зброєносець Санчо Панса - головні герої прославленого роману Мігеля де Сервантеса - виражають все різноманіття національного характеру, встигаючи багато чого сказати й про загальнолюдські характери. Труффальдіно. Італійська література пропонує  героя комедії Карло Гольдоні як головний літературний персонаж. Володіючи незвичайною кмітливістю, гумором і невичерпним оптимізмом, слуга двох панів притягує до себе удачу і загальне обожнювання. Йому вдається не тільки вправно виплутатися з небезпечних  пригод, а й вдало влаштувати своє особисте життя.


 Тіль Уленшпігель. Постійна дійова особа народних сказань, спритна пройда Тіль отримав друге життя після виходу роману Шарля де Костера. З тих пір він остаточно утвердився в ролі народного захисника, приховуючи під маскою простака  природну кмітливість і відважну вдачу. Саме такі герої у національній свідомості забезпечили перемогу Нідерландської буржуазної революції XVI ст.

   Ежен де Растіньяк. Ім'я цього персонажа у Франції давно стало прозивним, і його удостоюється будь-який вискочка. З'явившись вперше в романі Оноре де Бальзака «Папаша Горіо», Растіньяк не покидав  письменника довгі роки, переходячи від роману до роману його багатотомної «Людської комедії». Герой  замислювався як портрет молодої людини часів Реставрації і Липневої монархії, однак переріс і письменницький задум, і свою епоху, поставивши ребром питання про ціну соціального успіху.

Йозеф Швейк. Коли весь світ божеволів і поспішав померти на війні, одна людина, визнана медиками «повним ідіотом», зберегла незворушність духу і травлення - і це, звичайно,  герой Ярослава Гашека. Солдат, який любить пиво набагато більше, ніж смерть за батьківщину, втілив в собі ідеал життєвої кмітливості та підприємливості, за що удостоївся звання національного чеського героя. Черги до улюбленого трактира Швейка «У чаші» не зменшуються й сьогодні.

Тарас Бульба.  В образі головного героя повісті М. В. Гоголя втілені всі кращі якості, властиві героїчній особистості епохи боротьби українського народу за визволення від гніту поляків. Цей літературний  герой — невід’ємна частина українського козацтва, історія якого овіяна невмирущою славою.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий