вторник, сентября 20, 2016

5 пророцтв Герберта Уеллса, що здійснилися

  21 вересня виповнюється 150 років від дня народження знаменитого англійського письменника Герберта Джорджа Уеллса. Його насправді вважають батьком філософської наукової фантастики. Автор відомих науково-фантастичних романів («Машина часу», «Людина-невидимка», «Війна світів»), він не тільки передбачив безліч відкриттів науки, а й побачив соціальні, етичні, психологічні проблеми людини майбутнього. Перу письменника належать 40 романів і кілька томів оповідань, більше десятка полемічних творів з філософської проблематики і перебудови суспільства, два посібники з всесвітньої історії, близько 30 томів з політичними і соціальними прогнозами, три книги для дітей та автобіографія.

 
   Далеко не всі знають, що Уеллс написав книгу, присвячену прогнозам розвитку техніки у XX столітті і тому, як цей розвиток вплине на людство. На подив видавців, тираж книги перевищив тиражі всіх ранніх науково-фантастичних романів письменника. Майже 80% прогнозів письменника збулися, а 60% збулися з великою точністю.

  Ідеї ​​письменника настільки випередили час, що про них свого часу можна було говорити лише так: «чиста фантастика». Але передбачення здійснювалися з незмінним успіхом і стосувалися вони не тільки приватних технічних винаходів, а й глобальних питань цивілізації. Складалося враження, що він не вигадував, а бачив сьогоднішню реальність.
   Наведемо п'ять пророцтв  Герберта Уеллса, що здійснилися.

  Уеллс вважав, що  використання телефону  зробить непотрібним ходіння по магазинах, на пошту та в лікарню, - все необхідне можна буде замовити з дому. Крім того, за допомогою телефону можна буде працювати, як ми зараз висловлюємося, віддалено, не виходячи з дому.
  І в цих прогнозах є неабияка частка правди - багато фахівців дійсно працюють на дому, а замовляти товари та послуги по телефону стало давно звичною справою.

  Незважаючи на те, що роль жінки письменник обмежував обов'язками домогосподарки, неабияку увагу він приділив полегшенню домашньої праці. Наприклад, миття посуду: «Миття посуду означає перемивання і перетирання кожного предмета окремо, тоді як можна було б весь брудний посуд класти в очищаючий розчинник, а потім обсушивать».
  Унікального розчину, на жаль, поки не придумали, але зате з'явилися посудомийні машини.

  Будинки за часів Уеллса обігрівалися способом, що і зараз не до кінця викорінений - за допомогою пічного опалення. Тягання вугілля до будинку письменник вважав варварством. «У майбутньому будинки, ймовірно, стануть нагріватися за допомогою труб, проведених в стіни, від загального сильного джерела тепла», - писав він. Тим самим цілком точно описав сучасну систему центрального опалення та кондиціонування повітря.

  Не оминув своєю увагою письменник і зброю, передбачивши появу оптичних прицілів і кулеметів. Є й більш глобальні прогнози. Наприклад, він писав, що агресором у війнах ХХ століття виступить Німеччина, але переможуть інші великі держави. У романі «Вигляд прийдешнього» Уеллс пророкував Другу світову війну і досить точно спрогнозував деякі її справжні події. Крім того, у книзі «Війна в повітрі» (1908) письменник говорив про бойове  використання авіації, розвиненою в той час не дуже високо. А в книзі «Звільнений світ» (1913) фантаст описав атомну війну, кажучи про те, що людство навчиться розщеплювати атом і створювати бомби.

  Широкий розвиток автомобільного транспорту - мабуть, одне з найбільш точних прогнозів автора. Хоча на той момент автомобілі, оснащені двигунами внутрішнього згоряння, були не дуже поширені і не дуже зручні. «Незручності цих екіпажів скоро будуть усунені. А коли це станеться, з'являться дуже широкі автомобільні дороги, деякі з них будуть приватними, платними. Для них розроблять особливі покриття», - писав Уеллс. Крім того, письменник припускав, що з'являться фургони для розвезення дрібних вантажів, моторизовані омнібуси, а вздовж доріг - майстерні для ремонту автомобілів. Погодьтеся, дивно точно?Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий