воскресенье, сентября 11, 2016

Знайомий і незнайомий Станіслав Лем

   12 вересня 2016 р. літературний світ відзначає 95 років від дня народження відомого польського письменника-фантаста Станіслава Лема, який висловлював безліч різноманітних ідей, що провокують уяву читачів. Він був філософом і футурологом, біотехнологом і кібернетиком, а ще реалістом, мрійником і прихильником емпіричних методів. Його книги про майбутню перемогу вищого розуму над недосконалим людським родом розійшлися по світу більш ніж на сорока мовах.
     Пропонуємо вам цікаві факти з життя письменника.


  Станіслав народився у Львові, що відносився на той момент до Польщі, в родині польських євреїв. Його батько Самуїл Лем був  лікарем. Сина він обожнював і всіляко балував, але і хлопчик радував батька.

  У дитинстві письменник був хрещений в католицьку віру, проте пізніше з моральних причин обрав атеїзм.

  Після закінчення гімназії, юнак спробував вступити до Політехнічного університету, але через походження його не взяли, і він пішов по стопах батька - став вчитися у Львівському медичному інституті. Лем згадував, що коли там вимірювали рівень IQ, то його дорівнював 180 балів - рівню генія. Втім, навчання перервала Друга світова війна.

  Під час німецької окупації Станіслав, залишившись на окупованій фашистами батьківщині і маючи єврейське походження, вижив завдяки фальшивим документам. Він освоїв спеціальність автомеханіка і став учасником Опору. Всі його родичі, крім батьків, загинули восени 1942 р. у газових камерах концтабору Белжец.

  Після закінчення війни сім'я Лемов, залишивши все майно, покинула Львів і переїхала до Кракова, де під впливом батька юнак став вивчати медицину в Ягеллонському університеті. Однак диплома так і не отримав - щоб уникнути кар'єри військового медика, відмовився здавати випускні іспити.

  Приблизно в цей же час з'явилися його розповіді, перші з яких були опубліковані вже у 1946 р. Пізніше це захоплення переросло в основне заняття. Перший літературний успіх прийшов до Лема після публікації роману «Астронавти» (1951), що згодом неодноразово публікувався за кордоном і завоював широку популярність. Але на високий п'єдестал визнаного авторитету у галузі наукової фантастики Станіслава підняв інший  роман - «Магелланова хмара» (1955). З цього часу Лем - професійний письменник. Популярність прийшла до нього швидко. За чверть століття він створив свої кращі науково-фантастичні твори, де викривав споживацьке ставлення до життя і мілітаризм.

   Його працездатність була надзвичайно високою. Дослідники творчості фантаста підрахували, що кожні три дні він видавав есе або публіцистичний текст. Крім художніх творів, з-під пера автора вийшли кілька філософських трактатів. Лем знав шість мов: польську, російську, українську, німецьку, англійську, французьку і перечитував безліч  наукової літератури. «Соляріс» - безперечна вершина творчості Станіслава Лема, твір, що вплинув на розвиток наукової фантастики XX століття. Роман був двічі екранізований, за його мотивами були поставлені радіоп'єси, спектаклі і навіть балет. З дня публікації книги пройшло більше 50 років, а її читачі так само продовжують задаватися питаннями, відповіді на які неможливо отримати, не заглянувши в своє власне серце.
  У своїй творчості письменник досліджував найрізноманітніші питання людської етики і наукового прогресу. За своє життя він написав понад 70 книг, загальний тираж яких складає близько 30 млн примірників.

  Станіслав Лем був удостоєний почесних звань відомих вузів світу, був співробітником Берлінського Інституту перспективних досліджень, членом Польської Асоціації Письменників, лауреатом багатьох національних і зарубіжних премій...

  Приблизно за 25 років до кінця життя письменник припинив читати художню фантастику - як він вважав, через відсутність пізнавального в ній. Особливо Лему не подобалися американські автори. Свою точку зору він висловив у відкритому листі, за що був виключений з почесних членів американської організації письменників-фантастів SFWA.

  Станіслав Лем пішов з життя після тривалої хвороби серця 27 березня 2006 р.  у віці 84 роки.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий