понедельник, сентября 12, 2016

День Роальда Даля

   13 вересня у багатьох країнах, у тому числі  Великобританії, Австралії, Аргентині, відзначають як День Роальда Даля, якого англійці вважають одним з найкращих дитячих письменників. По всьому світу проходять марафони читання, гри та уроки за його книжками - в цей день у відомого англійського казкаря день народження. Але в цьому році масштаб святкувань особливий - 100-річний ювілей письменника.

   До цієї дати «Дісней» випустив фільм Стівена Спілберга «Великий і Добрий Велетень», мюзикл «Матильда» збирає величезну кількість глядачів, а «Джеймс і гігантський персик» ставиться в театрах по всій Англії. Крім ювілейних видань книг Роальда Даля, вийшли Оксфордський словник придуманих ним слів і нові біографії письменника. І це тільки початок - все святкування попереду.
   На жаль, у нашій країні Роальда Даля знають  мало, в основному завдяки голлівудської екранізації його книги «Чарлі і шоколадна фабрика» (2003). Для ближчого знайомства наведемо кілька цікавих фактів з життя письменника.

  Норвежець за походженням, своє ім'я він отримав на честь полярного дослідника Руаля Амундсена (норвезькою - Роальд).

  У 21 рік Далю на його прохання вирвали всі зуби - він вважав за краще ходити зі вставними, тому що за ними потрібен менший догляд.

  Під час Другої світової війни Роальд служив льотчиком і дослужився до полковника. Його перший політ у 1940 р. привів до краху літака в Лівійській пустелі. Даль вибрався з палаючого літака, але отримав важку травму голови й осліп на кілька днів. Однак не покинув службу - вже навесні 1941 р. він відновив польоти.


   Письменницька кар'єра Даля починала складатися з кіносценаріїв і коротких оповідань для дорослих, повних чорного гумору. Але справжня слава прийшла до нього тільки у 1960-ті рр., коли він почав публікувати казки, що складав для своїх п'ятьох дітей. Серед них: «Джеймс і гігантський персик», «Матильда», «Відьми», «Великий доброзичливий велетень», «Чарлі і шоколадна фабрика». Героїв його книг життя не балує, але вони залишаються добрими і життєрадісними дітьми. Крім неймовірної винахідливості, майже в кожній казці є трагедія, пережита зі стійкістю і героїзмом.   Дорослим читачам Даль відомий за розповідями, іноді забавними, найчастіше гротескними і незмінно моторошними. Один з літературних критиків якось сказав: «Якби існувала премія за 12 найвишуканіших відходів з життя літературних героїв, то вона неодмінно дісталася б Далю». За свої «страшні» розповіді Даль був нагороджений премією Едгара По.

   Роальд  створював шедеври в невеличкій хатині в саду свого будинку. У нього не було столу - він писав на спеціальній дошці, прямо на колінах. Зараз родичі письменника збирають кошти на перенесення хатини до музею Даля.

   Письменник все життя допомагав важко хворим дітям. Дитячий благодійний фонд Даля продовжує свою роботу й сьогодні. 10% від гонорарів за всі книги письменника, що видавалися, видаються і будуть видаватися, йдуть на поповнення фонду.

   У 2000 р. Роальд Даль був визнаний «улюбленим автором Британії», обігнавши Дж. Роулінг і Шекспіра.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий