вторник, сентября 06, 2016

Відомі письменники – шпигуни

    7 вересня в Україні відзначають День військової розвідки. Ми звикли, що героями шпигунських історій завжди були або співробітники спецслужб, або дипломати, або політики. А між тим, розвідкою успішно займалися і ... відомі письменники. Далеко не всі знають, що деякі знамениті майстри слова були таємними агентами.
   Наведемо кілька прикладів про те, як творчі люди змогли поєднувати в собі професію письменника і шпигуна.


  Ян Флемінг. В юності майбутній автор безсмертних романів про Джеймса Бонда збирався займатися  дипломатичною службою. Однак провалив випробувальні іспити і поступив на журналістику. Історики вважають, що тоді і почався його зв'язок з британською розвідкою.
  У 1933 р. Флемінга направили до Москви для спостереження за судовим процесом щодо шістьох співробітників англійської фірми «Метро Віккерса», яких звинувачували в шпигунстві. А через 6 років він знову побував у радянській столиці вже як репортер «Таймса». Справжньою метою другої поїздки Флемінга була оцінка Радянського Союзу як можливого союзника Британії в боротьбі з Гітлером. Згодом він став помічником голови морської контррозвідки.
  У 1946 р.  кадровий розвідник Ян Флемінг пішов у відставку, а через 7 років випустив першу книгу про безсмертного агента 007. Служба в розвідці і робота журналістом дозволили Флемингу наповнити свої романи про Джеймса Бонда специфічними деталями та глибиною. З огляду на досі небачений успіх шпигунських романів, а також запаморочливі касові збори, можна зробити висновок, що письменник вніс у світову літературу величезний внесок, а ім'я його героя відоме у всьому світі.

  Іван Сергійович Тургенєв. Великий російський письменник працював в «особливій канцелярії» Міністерства внутрішніх справ. Любовна історія з іспанською співачкою Поліною Віардо стала причиною його еміграції. Перебуваючи спочатку в Німеччині, потім - у Франції, він співпрацював з російським Генштабом як закордонний агент.
  У 1863 р. Тургенєв переїхав до Баден-Бадена. У цьому місті в той час перетиналися інтереси дуже багатьох розвідок світу. І широкі зв'язки Тургенєва  у світському суспільстві Баден-Бадена дуже допомагали добувати важливу для країни інформацію.

  Даніель Дефо. У ХVІІІ ст. майбутній автор всіма улюбленого роману про пригоди Робінзона Крузо був одним із співробітників британської розвідки. Не займаючи офіційно жодної державної посади, він  деякий час мав великий вплив на короля та уряд.
  У період, коли влада в Англії постійно змінювалася і велася боротьба за престол між партіями Торі і Віги, Дефо потрапив до в'язниці за політичну журналістику. Звідти його викупив один з членів партії Торі, що став згодом прем'єр-міністром країни. Дефо став виконувати його секретні завдання в Шотландії, де готував об'єднання цієї країни з Англією.
  Шпигунський досвід Даніеля Дефо сприятливо вплинув на його творчу кар'єру - незабаром весь світ дізнався про Робінзона Крузо, книга пригод про якого стала класикою світової літератури.

  Соммерсет Моем. Автор відомих романів «Тягар пристрастей людських» і «Театр» з 1905 р. служив у британській розвідці МІ-5. У розпал Лютневої революції під псевдонімом «Сонервіль» письменник був направлений до Росії з метою не дати їй вийти з війни. Перебував у Петрограді, де неодноразово зустрічався з Олександром Керенським, Борисом Савінковим та іншими політичними діячами. Покинув Росію через провал своєї місії.
  Повернувшись на батьківщину, письменник знову взявся писати книги. Робота розвідника знайшла віддзеркалення в його збірнику новел «Ешенден, або Британський агент». Всього з-під пера Моема вийшло 78 творів.


  Грем Грін. Відомий британський письменник, автор популярних романів «Тихий американець», «Наша людина в Гавані», «Відомство страху» та ін. потрапив у розвідку завдяки родинним зв'язкам. Брат діда письменника був засновником Британської військово-морської розвідслужби. Там же працювала і сестра Грема.
  Штатним співробітником розвідки Грем Грін став у 1941 р. До 1944 р. під дипломатичним прикриттям він займався шпигунством в Сьєрра-Леоне і Португалії. Деякий час служив під керівництвом знаменитого Кіма Філбі - подвійного агента, який, як виявилося, одночасно працював і на СРСР. Згодом відомий британський письменник і один з видатних  розвідників не раз зустрічалися в Москві, куди Грін приїжджав вже не з секретною місією, а як приватна особа.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий