четверг, марта 13, 2014

Книги про боротьбу людини з державною системою

Письменники нерідко звертались до теми протистояння людини і державної системи.
Враховуючи неоднозначні й тривожні останні події в Україні, ми пропонуємо книги, присвячені боротьбі особистості з законами «державної машини». Більшість з цих книг вже стали класикою, але й сучасні літератори продовжують писати на цю тему.


Є. Замятін  «Ми». Одна з найзнаменитіших антиутопій світу. Автор описує суспільство жорсткого контролю, в якому бути особистістю - вже злочин. У зображуваному світі замість імен люди мають порядкові номери. Вони носять однаковий одяг і живуть у будівлях з прозорими стінами. У вигнанні навіть природа – вона знаходиться за стінами Єдиної Держави. У такому світі живе головний герой Д-503, який швидко починає змінювати власний світогляд після зустрічі з громадянкою О-90.
      Роман, написаний у 1920 р., не був опублікований у СРСР: сучасники сприйняли його як злу карикатуру на соціалістичне, комуністичне суспільство майбутнього. Твір повернувся на батьківщину тільки у 1988 р.

Д. Оруелл «1984». Класична антиутопія та найбільш відомий роман англійського письменника, написаний у 1948 р. під впливом сталінського режиму в СРСР. Автор зображує життя лондонця, який знаходиться у залізних лещатах партії. Влада суворо спостерігає за кожним рухом, за кожної думкою своїх громадян. Міністерство Правди знищує документи, що не влаштовують партію, Міністерство Любові проводить тортури й страти, Міністерство Миру переслідує порушників тоталітарних законів. Але головний герой втомився так жити і намагається протистояти злу, незважаючи на невтомний і всюдисущий погляд Великого Брата.

Ф. Кафка «Процес». Центральний твір літературної спадщини німецькомовного письменника. Головного героя заарештовують, не називаючи причини, двоє співробітників невідомої  організації. Втім, він продовжує вести звичне життя, оскільки ніхто не чекає на  його втечу. Його запрошують до суду, відвідують вдома і на роботі, переслідують, і весь цей час він намагається з’ясувати причину свого арешту.

Р. Бредбері «451 градус за Фаренгейтом». Один з найвідоміших творів американського фантаста. Роман змальовує постіндустріальне суспільство майбутнього, в основі якого споживацьке мислення - люди повністю залежать від масової культури. Книги спалюються «пожежниками», а їхне зберігання вважається злочином. Здатні мислити критично оголошуються поза законом.

В. Набоков «Запрошення на страту». Один з найзнаковіших романів російського  письменника був написаний у 1936 р. Головного героя судять за «гносеологічну мерзенність»  і «непрозорість», тобто за відмінність від інших і нерозуміння через це. Але акт непокори перед стратою рятує його від влади ілюзорності.

С. Колінз «Голодні ігри». Трилогія сучасної американської письменниці, яка встигла стати світовим бестселером, вважається засновником піджанру антиутопії – young adult dystopia (підліткова антиутопія). Молоді люди віком від 16 до 19 років активно борються з системою, піднімають повстання і очолюють революції. Основа сюжету – жорстокі змагання, під час яких діти повинні знищувати один одного заради виживання.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий