вторник, марта 25, 2014

Історичні факти книжкової цензури

      Цензори існували  протягом всієї історії людства. Завжди і скрізь вони мотивували свої дії боротьбою з невір'ям,  пороками і шкідливими ідеями. Цензура забороняла твори Оскара Уайльда, Марка Твена, Теодора Драйзера, Ернеста Хемінгуея, Генрі Міллера, Джеймса Джойса та ін. Список філософів, письменників і поетів, які постраждали від цензури в колишньому СРСР, налічує  тисячі  імен, деякі з них мають світову популярність. Втім, відомі випадки, коли цензори ХХ ст. не схвалювали книг Гомера і Шекспіра, Біблію і Коран.
      Наведемо декілька історичних фактів книжкової цензури.

    605 р. до н. е.  Швидше за все, це перший з офіційно документованих випадків застосування цензури: цар Іудеї Іоаким наказав спалити книгу пророцтв пророка Єремії.

   213 р. до н. е.  Перший випадок тотальної цензури. Імператор Китаю Цинь Шихуанді (він, зокрема, побудував Велику Китайську Стіну) видав безпрецедентний указ - велів знищити всі книги з науки, медицини, сільського господарства і ворожіння, що також вважалося наукою. Приблизно 500 вчених були страчені, кілька тисяч репресовані.

   48 р. до н. е.  Перший відомий випадок знищення бібліотеки. Римський полководець Юлій Цезар з військових міркувань наказав спалити найбільше зібрання книг античного світу - Олександрійську бібліотеку (Єгипет), в результаті чого безповоротно загинуло приблизно 700 тис. книг.

  499 рік. Вперше створений особливий список заборонених книг. Під керівництвом Папи Гелазіуса створено «Папський Індекс» (існує понині), куди були занесені назви книг та імена авторів, знайомство з якими заборонялося католикам.

   1501 рік. Перший випадок заборони наукових інновацій. Папа Олександр VІ заборонив друкування книг (в Європі друкарський верстат був винайдений Йоганном Гутенбергом у 1450 р.). Він розраховував, що переписувачів книг, в переважній більшості ченців, буде значно легше контролювати, ніж видавців.

   1789 рік. Перший випадок законодавчого захисту свободи друку: відповідні положення були занесені до Конституції Французької республіки.

  1918 рік. Створення соціалістичної цензури: відповідний декрет був підписаний Володимиром Леніним. У декреті зазначалося, що закриття буржуазних газет та видавництв - тимчасовий захід, і після остаточної перемоги Радянської влади цензура буде відмінена. Як показала історія, тимчасова міра  проіснувала сім десятиліть.

   1988 рік. Перший в сучасній історії випадок винесення смертного вироку за літературний твір. Англійський письменник (виходець з Пакистану) Салман Рушді опублікував книгу «Сатанинські вірші». Ісламські організації визнали її богохульної і блюзнірською. Сьогодні смертний вирок щодо Рушді продовжує діяти , письменник живе під охороною спецслужб, а книжкові магазини, де продають його книги, стикаються з тиском з боку ісламських екстремістів.

   1999  рік. Початок спроб цензурування Інтернету. У ряді країн (Китай, Саудівська Аравія, Іран, Сирія) державними органами вжито серйозних зусиль, щоб технічно блокувати доступ користувачів до певних серверів і сайтам, в основному, політичного, релігійного чи порнографічного характеру. Китай досяг угоди з пошуковою системою Google, китайська версія якої не видає користувачам лінки на певні сайти, в тому числі, що містять електронні версії «шкідливих» книг.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий