суббота, марта 15, 2014

Невідомі факти з життя Олександра Бєляєва

     16 березня 2014 р. виповнюється 130 років від дня народження Олександра Романовича Бєляєва, засновника радянської науково-фантастичної літератури. Серед найбільш відомих його творів - «Голова професора Доуеля», «Людина-амфібія», «Аріель», «Зірка КЕЦ» та багато інших. Дослідники творчості Бєляєва часто називають його «російським Жюлем Верном».
   Пропонуємо вам невідомі або маловідомі факти з життя знаменитого письменника.

     Питання «ким бути?» перед майбутнім письменником не стояло вже змалку. За бажанням батьків він вступив до духової семінарії , яку закінчив у 17-річному віці. Але приймати сан не став - вирішив стати юристом. Доля вирішила по-своєму. Після  смерті батька  Бєляєв ким тільки не був: давав уроки, малював декорації для театру, грав на скрипці в оркестрі цирку. У цей період його хобі стала фотографія.

     Ще одне захоплення - участь в аматорських виставах. Одного разу, коли в Смоленську гостював знаменитий режисер К.С. Станіславський, один з артистів його трупи захворів. Бєляєв визвався замінити його і виконав свою роль так яскраво, що Костянтин Сергійович запропонував йому місце у своєму театрі.

     Через надзвичайно важку хворобу  -  кістковий туберкульоз - Бєляєв три роки нерухомо провів у ліжку в панцирі з гіпсу. Наступні три роки пішло на те, щоб відновити організм після довгого лежання. Ще на самому початку хвороби його перша дружина кинула чоловіка, заявивши, що виходила заміж не для цього.

     Важкі роки хвороби Бєляєв провів наодинці з цікавими книгами. Вивчив кілька іноземних мов, захопився статтями з медицини, біології, історії, техніці. Настільними книгами для нього стали твори Ж. Верна, Г. Уеллса, К. Ціолковського. Можливо, саме тоді й народилися задуми тих творів, що потім потрясуть  світ.

      Першу повість «Голова професора Доуеля», що згодом була перероблена на роман, Бєляєв написав  вже в зрілому віці - йому був 41 рік. Повість дуже скоро стала популярною, вона привертала увагу читачів, насамперед, своєю незвичністю. Історія зберегла  відповідь автора на питання, як він умудрився  взятися за таку тему? Олександр Романович посміхнувся: «Хотів розповісти про те, що може випробувати голова без тіла».

З моменту виходу першого твору письменника починається бурхливий розквіт його творчої діяльності: за 17 років він створює більше 70 науково-фантастичних творів, у тому числі 13 романів.

Навесні 1941р. Бєляєв переніс чергову складну операцію. Коли фашисти були на підступах до міста Пушкіна  (Ленінградська область), де він жив  зі своєю сім'єю, Бєляєву запропонували евакуюватися. У відповідь він відмовився: «Від долі не втечеш».

Письменник помер від голоду 6 січня 1942 р. у віці 58 років. Про те, що у них в руках був знаменитий автор «Голови професора Доуеля», німці дізналися тільки після його смерті.

        
    Як факт великого визнання, твори Олександра Бєляєва досі видаються мільйонними тиражами, за деякими з них зняті відомі кінофільми.
        Навіть через десятиліття після смерті письменника фахівці з різних  галузей науки і техніки розцінюють ряд ідей і гіпотез, висунутих в його творах, як наукове осяяння і передбачення - пересадка людських органів, клонування, створення психотропної зброї, вихід людей у відкритий космічний простір, підводні ферми з вирощування молюсків і водоростей, видобування води в пустелі і багато іншого.


   


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий