четверг, января 09, 2014

Юрію Збанацькому – 100 років

   
    1 січня 2014 р. виповнилося  100 років від дня народження відомого українського письменника,  драматурга, лауреата національної премії ім. Тараса Шевченка, Героя Радянського Союзу Юрія Оліферовича Збанацького. 
     У 19 років він вже був директором школи, у 28 — командиром одного з найбільших партизанських з’єднань, потім — керівником Київської міської організації Спілки письменників України. Складається враження, що життєвий шлях письменника був вистелений трояндами. Утім, коли  читаєш скупуваті архівні матеріали, мимоволі знаходиш й «колючки»: зраду колишнього колеги, лихоліття концтабору, наклеп, котрий уже в повоєнні часи ледь не призвів до ув’язнення

     
     Писати вірші й оповідання Збанацький  почав ще  у школі. Після війни він повністю віддався літературній діяльності і став класиком за життя. Його твори було включено до шкільної програми.
     Як письменник Збанацький спершу заявив про себе творами для юних читачів. Уже в ранніх його оповіданнях  поряд з дорослими діють юні герої, а повість «Таємниця Соколиного бору»  ввійшла до скарбниці літератури для дітей та юнацтва. Це  розумна, повна пристрастей і в той же час спокійна повість. Автор наче стоїть осторонь подій, але насправді він трепетно живе у кожному рядку.
    Оце вміння трепетно жити у кожному рядку притаманне всій творчості Збанацького.  «Лісова красуня», «Між добрими людьми», «Героводвія», «Курячий бог», «Ленінка», «Малиновий дзвін» та ще цілий ряд книжок, присвячених юним героям і педагогам. Вони не тільки видавалися й перевидавалися на Україні, а й були перекладені багатьма мовами народів Радянського Союзу,  виходили за рубежем. Плідна праця письменника у галузі літератури для дітей та юнацтва відзначена премією імені Лесі Українки.
   
    У творах для дорослих широко відбите багатство людського досвіду. Письменник  щедро «заселяє» добрими людьми  сторінки своїх творів. «Переджнив'я»,  «Хвилі», «Привітайте мене, друзі!», «Червона роса» — ось далеко не повний перелік повістей та романів. Вони мали широку популярність, їх обговорювали на багатьох читацьких конференціях, бо не тільки художніми якостями, але й важливими життєвими проблемами зацікавлювали вони читача.
     Прославився Ю. Збанацький й як драматург, за його сценаріями та п’єсами створено декілька кінострічок: «Між добрими людьми» (1962), «Втікач з Янтарного» (1968), «Сеспель» (1970), «Таємниця партизанської землянки» (1975), «Чекайте на зв'язкового» (1980).Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий