суббота, января 18, 2014

Сюжети напрокат: плагіат чи творчість?


Далеко не всі знають, що багато письменників минулого не цуралися  запозиченням сюжетів у інших авторів, звичайно, не просто копіюючи чужі роботи, а творчо їх переосмислюючи. До числа таких прикладів входять й багато відомих творів.
Наскільки тонка грань, що відокремлює плагіат від натхненного запозичення? Чи буває копія краща за оригінал? Чи може  талановитий письменник дати друге народження відомим сюжетам? Пропонуємо вам відповісти на ці питання, прочитавши цей матеріал.     О.С. Пушкін  «Казка про Золотого півника». Якщо ви думаєте, що цю казку розповіла поетові Аріна Родіонівна - ви помиляєтеся. До основи сюжету покладена жартівлива новела американського письменника Вашингтона Ірвінга «Легенда про арабського звіздаря» з книги «Розповіді Альгамбри», опублікованої у 1832 р. Але, на відміну від Ірвінга, в казці якого всі головні персонажі пародійні, Пушкін іронізує тільки над царем, створивши  абсолютно гротесковий образ.

О.Н. Толстой  «Пригоди Буратіно». Працюючи над перекладом казки італійського письменника Карло Колодді «Пригоди Піноккіо. Історія дерев'яної ляльки», письменник так  захопився її оригінальною ідеєю, що вирішив написати «на ту ж тему по-своєму». Спочатку Толстой досить точно передавав сюжет італійської казки, але потім  створив історію очага, намальованого на старому полотні, і золотого ключика, про яких у Колодді і згадки не було. Так, у 1936 р. була написана одна з найвідоміших у світі дитячих книжок. З тих пір казку про веселого і доброго дерев'яного чоловічка видавали більше 200 разів - загальний тираж становить близько 20 млн прим., вона переведена на 50 мов світу. За сюжетом казки  Толстим написана п'єса, а також знято кілька художніх і мультиплікаційних фільмів.
Піноккіо теж продовжує жити своїм окремим життям. Книгу про цей «кедровий горішок» (саме так перекладається це слово) читають діти в усьому світі, за її сюжетом знято відомий диснеєвський мультфільм.

О.М. Волков «Чарівник смарагдового міста». Російський письменник Олександр Мелентьевич Волков - великий знавець іноземних мов -  багато разів розповідав своїм дітям казку американського письменника Френка Баума «Чарівник з Країни Оз», а потім вирішив перевести її на російську мову. Незабаром у нього виникла ідея продовжити казку і, цілком незалежно від Баума, він написав ще п'ять книг, що увійшли до серії казок про дівчинку Еллі та її вірних друзів. Так були написані «Урфін Джюс та його дерев'яні солдати», «Сім підземних королів», «Вогняний бог Марранів», «Жовтий Туман» і «Таємниця залишеного замку».
Оскільки задум продовження зрів у автора кілька років, він зробив вільний переклад першої книги і вніс до неї деякі зміни: у Еллі з'явилися батьки, загадкові тигровідмеді перетворилися на шаблезубих тигрів, а безрукі коротульки стали стрибунами. І, звичайно ж, стилістика книги відрізняється від американського оригіналу: російським письменникам властива велика емоційність, гумор, жвавість героїв і навколишнього світу.
Незважаючи на те, що «Чарівник смарагдового міста» - перекладна казка, вона теж була   перекладена  на багато мов, екранізована і анімована. Твори Волкова й сьогодні залишаються дуже популярними в нашій країні.

У. Шекспір ​​«Ромео і Джульєтта». Кажуть, що з 37 п'єс Шекспіра тільки 4 - абсолютно оригінальні, а сюжети інших автор запозичив з відомих йому різних літературних джерел.
 На написання п'єси про юних коханих Шекспіра надихнула поема англійського вигадника Артура Брука «Трагічна історія Ромеуса і Джульєтти», написаної  у 1562 р. У свою чергу,  і  Брук  не був першовідкривачем цієї романтичної історії. Зворушлива любовна сага про Ромео і Джульєтту відома ще з новел італійського Відродження. Кожна літературна обробка вплітала свої деталі і ставила свої акценти в історії кохання  Ромео і Джульєтти, сюжет якої в цілому залишався незмінним. Однак саме завдяки талановитій інтерпретації Уільяма Шекспіра ця історія пережила століття.

Б. Стокер «Дракула».  Під час створення роману автор черпав натхнення з багатьох джерел, в основному, з ірландських міфів про кровопивців. Необхідно відзначити, що ім'я  Дракула було запозичено у реальної  людини - Влада Цепеша, румунського князя, який жив у XV столітті. Про нього церковнослов'янською мовою написана «Повість про мунтянського воєводу Дракулу», що була дуже популярна на Русі.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий