пятница, января 24, 2014

140-річчя від дня народження Сомерсета Моема


    25 січня 2014 року виповнюється   140 років від дня народження відомого англійського письменника та  драматурга  Уїльяма Сомерсета Моема. Про цю людину, яка прожила довге і бурхливе життя, багато говорили та пліткували. Наведемо декілька фактів з його біографії.


   Моем отримав диплом терапевта і хірурга, але не став займатися лікарською діяльністю, а віддав перевагу письменницької праці.

  Свій перший літературний твір він написав ще в юності, але отримавши відмову від видавництва, спалив його.

   У 23 роки письменник опублікував свій перший роман «Ліза з Ламбета», потім став писати п'єси. Коли йому було 34 роки, в Лондоні з величезним успіхом одночасно йшли 4 його п'єси. У 40-річному віці знову повернувся до створення романів, і через рік вийшла його автобіографічна книга «Тягар пристрастей людських», що стала класикою.

   У роки першої світової війни Моем працював агентом британської розвідки  і в 1917 році був посланий до Росії із завданням «запобігти приходу більшовиків до влади».

   
       Сомерсет Моем був плідним письменником. З-під його пера вийшло 25 п'єс, 21 роман і більше 100 оповідань. У багажі його творчості чимало творів автобіографічного характеру.  «Я не народився письменником, я ним став», - так говорив він про себе.

    Моем  був спостережливим і не був сентиментальним.  За ці якості його називали «англійським Мопассаном». Стрункий сюжет, чіткість фраз, простота і в той же час краса мови - ось що виділяє його серед багатьох письменників  і що примушує читача закрити книгу тільки один раз - на останній сторінці.
Пропонуємо вам невелику підбірку найпопулярніших романів Моема, що стали справжньою вершиною англійської літератури XX століття.

«Тягар пристрастей людських» - найзначніший автобіографічний роман. За своїм характером — це «роман виховання», входження до життя героя, якому доводиться робити вибір, вирішувати багато проблем, пов’язаних з  коханням.

«Театр» - іронічна історія роману блискучої актриси, яка відмічає «кризу середини життя», з красивим молодим чоловіком. У цьому творі є місце посмішці і печалі,  любові і зраді, низькості і наївності, убогості і розкоші, користі і відданості. Цей роман став найбільш відомим завдяки блискучій   екранізації  у 1978 р. з  В. Артмане у головній ролі.
«Візерунковий покрив» - повна трагізму історія любові, що розгортається  у невеликому містечку в Китаї, куди приїжджають боротися з епідемією холери молодий англійський бактеріолог з дружиною. Ця книга лягла до основи голлівудського фільму «Розмальована вуаль» (2006), головні ролі в якому виконали відомі актори Наомі Уоттс й Едвард Нортон.

«Місяць і мідяки» - один з кращих творів письменника. Головний персонаж – англійський художник, прообразом  якого став Поль Гоген. Про цей роман літературні критики сперечаються вже багато десятиліть, проте так і не прийшли до єдиної думки: чи можна вважати історію трагічного життя і смерті  головного героя книги своєрідною «вільною біографією» Поля Гогена?


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий