среда, января 08, 2014

Справи давно минулих днів: доля письменника Уїлки Коллінза

   
     8 січня 2014 р. виповнюється   190 років від дня народження  відомого англійського письменника Уїлки Коллінза. У часи повального брежнєвського дефіциту його роман «Жінка в білому» можна було купити тільки в обмін на 20 кілограмів макулатури. Цей класичний трилер увійшов до списку найбільш читаних детективів світу.
     Ось тільки мало кому відомо, що захоплюючий сюжет - не просто вигадка письменника. Він навіяний реальними подіями, що не тільки лягли до основи твору, а й визначили  подальше його особисте життя,  побудоване урозріз з мораллю суспільства.

     Дивовижна зустріч відбулася в ночі на пустинній лондонській вулиці. Того вечора Коллінз проводжав своїх гостей. Раптово нічну тишу перервав несамовитий жіночий крик. Біля воріт якогось особняка виникла, за спогадами письменника, фігура дуже красивої молодої жінки в білому одязі. Коллінз, залишивши друзів, побіг слідом за жінкою. Він об'явився тільки наступного дня. За його словами, втікачка виявилася нещасною молодою вдовою, яку якісь зловмисники тримали в ув'язненні протягом декількох місяців, щоб змусити відмовитися від спадщини. Красуня справила таке враження на письменника, що він поселив її у себе і не розлучався з нею до кінця своїх днів.
   
      Проте спільне життя з Керолайн Грейвз - так звали музу письменника - стала джерелом скандальних пліток. Жінка, якій він дав притулок у себе разом з її маленькою донькою Елізабет, так і не стала його законною дружиною. Коллінз був принциповим противником шлюбу і вважав, що незаконне співжиття чесніше оформлених уз. Письменник був упевнений, що офіційний подружній союз давав чоловікові повну владу над жінкою, у тому числі право привласнити її гроші. Власне, на цій ідеї і був побудований сюжет «Жінки в білому».
   
     Таким викликом суспільству письменник навіть збентежив свого найкращого друга  - Чарльза Діккенса, завдяки якому й зміг публікувати свої твори. Діккенс як маститий автор відразу розпізнав у молодого приятеля письменницький талант і взявся йому допомагати. І, хто знає, зумів би Коллінз прославитися, якщо б не його знаменитий друг, який запропонував як трибуну власний журнал.
    
      Діккенс не схвалював відкритого співжиття Коллінза з Керолайн і навряд чи припускав, що його друг здатний піднести ще більш скандальний сюрприз. У середині 1860-х років Коллінз, до того часу ставши знаменитим письменником, зійшовся з ще однією жінкою - Мартою Радд. І  фактично став двоєженцем. Втім, письменник свій зв'язок відразу з двома жінками  приховував від усіх. В одному будинку його знали під справжнім ім'ям, а в іншому  - як адвоката Вільяма Доусона.
      Обидві жінки прожили з Коллінзом довго і щасливо. Він виростив Елізабет, доньку Керолайн, яку вважав своєю прийомною дочкою.  Марта народила йому трьох дітей - сина і двох дочок.
   
     Письменник помер у віці 65 років. На випадок смерті він завчасно склав заповіт, в якому свої гроші, нажиті літературною працею, порівну поділив між обома своїми подругами та їхніми дітьми. У своєму заповіті він строго обмовив, що їхні гроші ні за яких умов не можуть перейти до їхніх чоловіків. Але чоловіком його падчерки  Елізабет  став один з опікунів фонду, в якому містилися гроші Коллінза. Маючи законний доступ до спадщини, він вліз у борги і розплачувався з кредиторами грошима своєї дружини.
     Натомість рідні доньки Марти і Коллінза уникли такої сумної долі - вони просто не вийшли заміж і до кінця життя носили вигадане прізвище своїх батьків – Доусон.

Найвідоміші твори Уїлки Коллінза:

   
  «Місячний камінь» - перший англійський детективний роман, в якому розказана не тільки таємнича історія викрадення алмазу, що переходить від одного незаконного власника до іншого, приносячи із собою прокляття, а й «дивна сімейна історія». У цьому творі органічно поєднуються як риси класичного детектива, так й пригодницького та авантюрного роману, а захоплююча розповідь  тримає в напрузі до останньої сторінки.

 

 «Жінка в білому». Роман можна називати класикою вікторіанського детектива з незамінними атрибутами - маєтком, сім'єю, вдачами, таємницею і навіть містикою. У його основі  лежить гострий, захоплюючий сюжет про злочин, що був задуманий і здійснений заради грошей.
  
   «Чоловік і дружина». У романі висвітлюється проблема прав англійської жінки, пригнобленої законами буржуазної родини. Його сюжет заснований на правовому парадоксі, що призводить до непередбачуваних поворотів людських доль, драматичних переплетень обставин, зіткнення пристрасті з холодним розрахунком і неминучої розплати за заподіяне зло.
   

  «Жовта маска». Головною темою повісті є підступи релігійного фанатика, готового заради свого «християнського боргу» поглумитися над життям і щастям свого брата та племінниці.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий