вторник, января 28, 2014

Знамениті жінки-бібліотекарі


      У наш час вважається нормою той факт, що в бібліотеках працюють переважно жінки, а чоловіки-бібліотекарі - це рідкість. Але не так давно (менш ніж 100 років тому) жінки не могли і мріяти  про посаду бібліотекаря. Так, у Росії державна служба для них до 1917 р. була закрита. У самих передових західних країнах жінки-бібліотекарі з'явилися в другій половині ХIХ - початку ХХ століття. Правда, у деяких місцях, наприклад, у США їх виявилося більше.
   Проте історія зберегла кілька відомих імен жінок, які працювали бібліотекарями. Пропонуємо вам з ними познайомитися.


   
    Гіпатія. Юна Гіпатія працювала разом з батьком у знаменитій Александрійській бібліотеці. Популярність і авторитет Гіпатії були настільки великі, що з усіх кінців величезної Римської Імперії, з далеких країн Малої Азії і всього Середземномор'я люди приїжджали до Александрії, щоб зустрітися з нею, вислухати її думки про філософію, астрономію, математику, попрацювати під її керівництвом у прославленій бібліотеці.
    
    Коли фанатичні християни розгромили і спалили Александрійську бібліотеку, Гіпатія, користуючись випадково уцілілими примірниками рукописів великих мислителів давнини, писала коментарі до їхніх творів, по сторінці відновлювала разом зі своїми помічниками ці безцінні творіння людського розуму.  
      На жаль, історія не зберегла для нас жодного рядка з її наукових праць - після смерті Гіпатії Александрійська бібліотека була знову спалена і вже остаточно знищена у VII столітті при завоюванні Єгипту арабами.

     
      Єфросинія Полоцька - знаменита просвітителька ХII в., яка   вважається першою жінкою-бібліотекарем на Русі. Ще юною княжною вона весь свій вільний час проводила в переписуванні рукописів, частина з них продавалася багатим церквам і монастирям, а отримані гроші на її прохання роздавали бідним.

     
      Княжна мріяла про те, щоб переписуванням  книг займалися не одиниці, а десятки грамотних людей. Вона  заснувала  дві церкви - Св. Спаса та Пресвятої Богородиці та монастирі, де   організувала школи та скрипторії - майстерні з переписування книг.

      
     Любов Борисівна Хавкіна була не просто видатним бібліотекарем і бібліотекознавцем, вона стала засновницею бібліотек і великою подвижницею бібліотечної справи. У 1891 р. вона виступає одним з організаторів першої харківської безкоштовної бібліотеки, публікує науково-популярні книги, видає бібліотекознавчі  праці, за одну з яких - «Керівництво для невеликих бібліотек» - обирається почесним членом Російського бібліографічного товариства.

       
      У 1913 р. в Москві при Народному університеті, на основі складеного нею проекту, відкрилися перші в Росії курси бібліотекарів. Хавкіна поєднує викладання на курсах цілого ряду дисциплін з роботою в харківській публічній бібліотеці (у 1914 р. її обирають до правління бібліотеки) та зарубіжними поїздками. На американському досвіді заснована її робота «Авторські таблиці» (1916) - правила розстановки книг на бібліотечних полицях і в бібліотечних каталогах. Ці таблиці авторських знаків й сьогодні використовуються в бібліотеках і іменуються в просторіччі «таблицями Хавкіної».

        
         Голда Меїр. Мало хто знає, що ізраїльська політична  та державна діячка, 5-й прем'єр-міністр Ізраїлю, міністр внутрішніх справ Ізраїлю, міністр закордонних справ Ізраїлю, міністр праці і соціального забезпечення Ізраїлю теж причетна до праці  бібліотекаря. У своїх спогадах вона пише, що їй довелося двічі працювати в бібліотеці - у містечку Мілуокі та в Чикаго.


   
     Лора Буш. Виявляється, ще до весілля з Джорджем Бушем - 43-м президентом США - майбутня перша леді Америки працювала скромним бібліотекарем.
    Лора Буш з дитинства любила читати книги, була палкою прихильницею американської словесності, зокрема поезії, й активним пропагандистом літератури. І це не дивно, адже за освітою вона педагог і бібліотекар - бакалавр педагогічних наук та магістр бібліотечних наук. І тієї, й іншої спеціальності вона віддала по чотири роки свого життя, відпрацювавши спочатку вчителькою початкових класів у загальноосвітніх школах Далласа і Х'юстона, а потім бібліотекарем в публічній бібліотеці Х'юстона. У 1977 р. вона перейшла на більш спокійну посаду  бібліотекаря звичайної школи в Даусоні і незабаром познайомилася з Джорджем Бушем.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий