пятница, января 03, 2014

Російські письменники і поети - лауреати Нобелівської премії

Здавалося б, що для письменника не існує більш високого визнання, ніж Нобелівська премія. Однак російським письменникам і поетам ця висока нагорода приносила більше проблем, ніж полегшувала життя. Їх було п'ять, але, на думку радянської влади, тільки один з них  заслужив премію - М. О. Шолохов. Навколо інших кипіли неабиякі пристрасті, лунали погрози, плелися інтриги. Пропонуємо згадати їхні славні імена.


Іван Олексійович Бунін (1870-1953)  - письменник, поет, найбільший майстер російської реалістичної прози, почесний академік Петербурзької Академії наук, лауреат Нобелівської премії з літератури 1933 року. Удостоєний премії «за строгу майстерність, з якою він розвиває традиції російської класичної прози». У своїй промові при врученні премії Бунін відзначив сміливість Шведської академії, що зробила честь письменнику-емігранту (емігрував до Франції у 1920 р.).
Присудження Нобелівської премії стало величезною подією для письменника. Прийшло визнання, а разом з ним матеріальна забезпеченість. Значну суму з отриманої грошової винагороди Бунін роздав нужденним. Для цього була навіть створена спеціальна комісія з розподілу коштів. Згодом письменник згадував, що після отримання премії йому прийшло близько 2 тис. листів із проханнями про допомогу, відгукнувшись на які, він роздав близько 120 тис. франків.

Борис Леонідович Пастернак (1890-1960) -  письменник та поет, лауреат Нобелівської премії з літератури 1958 року. Удостоєний премії «за видатні заслуги в сучасній ліричній поезії та в галузі великої російської прози». Був змушений відмовитися від премії під загрозою висилки з країни. Шведська академія визнала, що відмова Пастернака від премії була продиктована неймовірним тиском на нього з боку влади, і в 1989 р. вручила диплом та медаль його синові.

Михайло Олександрович Шолохов (1905-1984)  -  письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1965 року. Премія вручена «за художню силу і цілісність епосу про донське козацтво в переломний для Росії час». У своїй промові під час церемонії нагородження Шолохов сказав, що його метою було «звеличити націю трудівників, будівельників та героїв». Почавши як реалістичний письменник, який не боявся показувати глибокі життєві протиріччя, Шолохов надалі опинився у полоні «соціалістичного реалізму».


Олександр Ісаєвич Солженіцин (1918-2008) - письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1970 року. Удостоєний премії «за моральну силу, почерпнуту  у  традиціях великої російської літератури». Радянський уряд визнав рішення Нобелівського комітету «політично ворожим», і Солженіцин, боячись, що після своєї поїздки він не зможе повернутися на батьківщину, нагороду прийняв, однак на церемонії нагородження не був присутній. У своїх  творах він торкався, як правило, гострих суспільно-політичних питань, активно виступав проти комуністичних ідей та політичного ладу СРСР.Йосип Олександрович Бродський (1940-1996) - поет, лауреат Нобелівської премії з літератури 1987 року. Премія присуджена «за багатогранну творчість, зазначену гостротою думки і глибокою поетичністю». Радянський дипломатичний корпус за кордоном опинився в шоці. Хтось заявив, що у поета інші естетичні смаки, хтось сказав, що Нобелівський комітет вільний приймати які завгодно рішення, навіть абсурдні. Бродського, який у 1972 р. емігрував до США,  вшановували представники всіх цивілізованих країн, крім  СРСР.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий