четверг, августа 07, 2014

Михайлу Зощенку - 120

    9 серпня 2014 р. виповнюється 120 років з дня народження Михайла Михайловича Зощенка, визнаного класика сатиричного оповідання. В своїх оповіданнях  він створив комічний образ героя-обивателя двадцятих років XX ст. з убогою мораллю і примітивним поглядом на навколишнє.
    В день пам'яті письменника пропонуємо згадати цікаві факти з життя Михайла Зощенка.


       Мати письменника, Олена Йосипівна, колись грала на сцені, а після заміжжя писала оповідання і публікувала їх в столичному журналі «Копійка». Син успадкував материнський талант - років із восьми складав вірші, а в тринадцять написав своє перше оповідання «Пальто». Правда, літературні здібності не позначилися  на його навчанні. На випускному іспиті Михайло отримав за твір одиницю. Для сімнадцятирічного юнака така оцінка стала величезним ударом, і він навіть спробував покінчити із собою.

   За своє життя Зощенко змінив більше десятка професій, побувавши і столяром, і агентом карного розшуку, і діловодом, і, навіть, інструктором з розведення курей і кроликів.

     Коли Зощенко ще був студентом, якийсь гастролюючий гіпнотизер, великий умілець гадати на картах, напророкував йому: «У вас, юнак, скоро виявляться великі здібності. Ви прославитесь. Але скінчитися все погано. На ваших похоронах розумні люди будуть сміятися». Загалом, так воно все і вийшло.

  Письменник залишив саму стислу автобіографію в історії радянської літератури. «А ось, - писав він, - сухенька таблиця моїх подій.  Заарештований - 6 разів. До смерті засуджений - 1 раз. Поранений - 3 рази. Самогубством кінчав - 2 рази. Били мене - 3 рази. Все це відбувалося не з авантюризму, а просто так - не щастило ... ».

   Після постанови уряду 1946 р.  Зощенка, як і багатьох інших його талановитих сучасників, починають всіляко цькувати, що призводить до загострення психічного захворювання, що заважає Михайлу Михайловичу нормально працювати. Його просто вигнали з літератури. Письменник був затаврований як «пошляк», «хуліган» і «покидьок російської літератури».

  Тим не менш, минуло стільки років, а  його оповідання й сьогодні дуже актуальні. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Комментариев нет:

Отправить комментарий